reklama

U lékaře: Příčinou nočního pomočování je i stres nebo špatný pitný režim. Trpí jím více chlapci

Enurézou neboli nočním pomočováním trpí 15 až 20 procent pětiletých dětí. S postupujícím věkem se podíl snižuje, přesto si problém některé děti přenesou až do dospělosti. Enurézou tak trpí i 2 procenta dospělých. Tématu se v pořadu U lékaře věnovala MUDr. Hana Flögelová z Dětské kliniky Fakultní nemocnice Olomouc. Podle ní může být jednou z příčin nočního pomočování i stres nebo špatný pitný režim.

Další díly pořadu

Jak často se v dětské populaci noční pomočování vyskytuje?

Výskyt pomočování se postupně snižuje s věkem. U pětiletých dětí to bývá 15 až 20 procent. U šestiletých, které už chodí do školy, to bývá 10 procent. Pak to postupně klesá. U patnáctiletých se asi 3 procenta dětí pomočují a některé z nich si ten problém přenesou do dospělosti. Podle posledních údajů se v noci pomočují asi 2 procenta dospělých.

Jaké jsou příčiny takových problémů?

Příčin nočního pomočování je více. Kontrola močení je poměrně složitý proces, který se vyvíjí postupně a je zakončený tím, že se vytvoří nervové propojení mezi močovým měchýřem a mozkem v době, kdy je močový měchýř plný. Nejčastější příčinou je porucha probouzecí reakce při plném močovém měchýři, pak je to třeba nedostatečné zahušťování moči v noci z důvodu nedostatečné tvorby takzvaného antidiuretického hormonu anebo to mohou být samovolné stahy močového měchýře ve spánku, kdy dítě vůlí ten měchýř neovlivňuje.

Jak mohou enurézu ovlivňovat režimové chyby nebo například stres? 

Ovlivňuje je obojí. Z režimových chyb je asi nejdůležitější špatný pitný režim. Nepomůže, když zakážeme dítěti nepít na noc. Je důležité aby dítě pilo dostatek tekutin přes den, to znamená pětileté dítě alespoň litr a půl tekutin přes den. Většina z nich by měla pít ráno na snídani, potom dopoledne a v první části odpoledne a potom by se postupně měl příjem tekutin omezit. Na noc pokud možno nepít vůbec. Z dalších režimových opatření je třeba důležité, aby to dítě nemělo zácpu. To také může dráždit močový měchýř a napomáhat pomočování v noci.

Co se týče stresu, je známo, že dítě, které se už v noci nepomočovalo, tak se při zátěžové situaci, jako rozvod rodičů, narození sourozence nebo nástup do školy, může začít znovu pomočovat. Také děti, které se pomočují a zažijí přes den něco nepříjemného - hádku rodičů, neúspěch ve škole - tak je pro ně těžké zůstat přes noc v suchu.

Je rozdíl mezi chlapci a u dívkami?

Ano je. U chlapců je noční pomočování asi 1,5 až 2 krát častější.

Jak se enuréza léčí?

Základem jsou vždy režimová opatření, zklidnit situaci v rodině. Vysvětlit, že dítě nemůže za pomočování, ale ani rodič, že to není jeho výchovná chyba. Potom dbát o správný pitný režim. Důležité je, aby se dítě šlo před spaním dvakrát vymočit. Kromě těchto režimových opatření, které jsou úspěšné asi jen u 20 procent dětí, máme i medikamentózní léčbu nebo enuretické alarmy.

Jakým způsobem funguje medikamentózní léčba?

Tam se nejčastěji užívá analog toho antidiuretického hormonu, který má přes noc zahušťovat moč. Jde o takzvaný desmopresin a dítěti se podává jedna tabletka pod jazyk na noc. Díky tomu se přes noc tvoří méně moči, takže pro dítě je jednodušší kontrolovat v noci močový měchýř.

 

 

Článek obsahuje pouze část rozhovoru z aktuálního dílu pořadu U lékaře. Celý pořad si můžete přehrát v playeru výše.

U lékaře je pravidelný pořad vysílaný na rádiu ZET, který připravujeme ve spolupráci s internetovou poradnou www.ulekare.czPremiéru pořadu si můžete poslechnout na rádiu Zet každou středu po 16:45. 

Starší díly pořadu jsou dostupné ZDE.

 

Zdroj: Zet

U lékaře: Příčinou nočního pomočování je i stres nebo špatný pitný režim. Trpí jím více chlapci Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.