reklama

U lékaře: Půl milionů lidí má v ČR vážný problém s alkoholem, nelegálním drogám vévodí pervitin

Půl milionů lidí má v Česku vážný problém se závislostí na alkoholu. V porovnání s okolním světem je v tomto ohledu Česká republika na špici. Ředitel psychiatrické nemocnice Bohnice a předseda psychiatrické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně, doktor Martin Holý, na rádiu Zet v pořadu U lékaře řekl, že Česká republika je po Moldavsku ve spotřebě alkoholu na obyvatele na druhém místě. Nejoblíbenější nelegální drogou je podle něj pervitin, který se stal i oblíbeným artiklem pro export.  

Další díly pořadu

Kolik je v současnosti v České republice lidí závislých na drogách?

Pokud se podíváme na lidi, kteří berou nějaké nelegální drogy, tak je jich asi 0,6 procent dospělé populace. To znamená přibližně 45 tisíc. Lidé, kteří problémově pijí alkohol, což je droga jako každá jiná, akorát je legální, tak je to asi půl milionů lidí. To jsou skutečně lidi, kteří jsou vážně ohroženi závislostí.

Jak jsme na tom v porovnání s okolním světem?

V alkoholu si držíme top. Z těch posledních statistik jsme po Moldávii druzí. Je to patnáct litrů čistého alkoholu na obyvatele včetně starých lidí a novorozenců. Pokud si to vezmeme tak, že je to čistý alkohol, tak je to relativně velké množství. Není to zase tak, že by to byly násobky toho evropského průměru. Průměr OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj) je asi 12,5 litrů čistého alkoholu. Možná neplatí to, čím se to číslo často omlouvá, že v našich podmínkách se pilo vždy hodně. Pokud se podíváme do minulosti, tak ve statistice, kterou jsem našel z roku 1936, figuruje číslo 3,5 litrů čistého alkoholu za rok. Za těch 90 let to stouplo v násobcích.

Jaké drogy jsou v České republice nejpopulárnější?

Myslím si, že českým specifikem mimo toho alkoholu je pervitin, který je originální českou drogou. Ta se často exportuje za naše hranice. Uživatelů metamfetaminu tedy pervitinu máme asi 70 procent ze všech uživatelů nelegálních drog.

Jak droga působí na lidský mozek?

Nepochybně jakékoli dlouhodobé užívání drogy je neurotoxické. To je asi důležité říci. Včetně alkoholu a včetně neblahých účinků nikotinu nebo kouření obecně, protože to není pouze nikotin, který nás zabíjí. 

 

 

U lékaře je pravidelný pořad vysílaný na rádiu ZET, který připravujeme ve spolupráci s internetovou poradnou www.ulekare.cz.

Premiéru pořadu si můžete poslechnout každou středu po 15:40, reprízu v pondělí po 15:30. Záznam aktuálního dílu pořadu najdete v playeru výše.

Článek obsahuje pouze vybrané pasáže rozhovoru z pořadu U lékaře. Celý pořad si můžete přehrát v playeru výše.

U lékaře: Půl milionů lidí má v ČR vážný problém s alkoholem, nelegálním drogám vévodí pervitin Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.