reklama

U lékaře: Řídnutí kostí lze předcházet už od dětských let, důležitý je pohyb

Osteoporóza neboli řídnutí kostí postihuje 7 až 8 procent obyvatel České republiky. Původ osteoporózy lze přitom hledat už v dětství v nedostatečném pohybu. Děti by proto měly vyměnit hraní na počítači za sportovní aktivity. Mezi další důležité faktory přispívající ke vzniku osteoporózy patří nedostatečný příjem vápníku. Na rádiu Zet to v pořadu U lékaře řekl vedoucí klinické endokrinologie a osteocentra Ústřední vojenské nemocnice v Praze a čestný předseda Společnosti pro metabolická onemocnění skeletu profesor Jaroslav Blahoš.

Další díly pořadu

Co je to osteoporóza?

Česky by se dalo říci, že je to prořídnutí kostí. Znamená to, že kosti s rostoucím věkem samozřejmě řídnou. To se dá dnes přesně ohodnotit a my poznáme a víme, jak moc je ta kost prořídlá. Kost je prořídlá hlavně v dřeni. Nejen, že je prořídlá, ale v té dřeni dochází ke zlomeninám trámečků nebo trámců. To pak způsobuje to, že je kost křehká. Proto je u nemocného sklon k osteoporotickým zlomeninám. U těchto zlomenin je takováto trojí lokalita. To znamená jednak předloktí, páteř nebo obratle, které se snižují a kyčelní kloub. To jsou ty nejzávažnější fraktury. Problém u osteoporózy spočívá v tom, že my vlastně nevíme, kolik jí je. Osteoporóza je bez nějakých závažnějších příznaků. Když vzniknou typické osteoporózy v těch místech, která jsem jmenoval, tak tam už je pak ta diagnóza celkem jasná.

Jaké má osteoporóza příznaky a jak k ní vlastně dochází?

Normální člověk to asi sám nepozná. Proto také nejde k lékaři. V pozdější době si ale třeba všimne, že jak my říkáme, roste do země. To znamená, že se jeho výška snižuje. To je příznakem toho, že se obratle už snižují, protože řídnou. Poté, když jdete po ulici a vidíte, že některé zejména starší ženy i starší muži nechodí rovně a už se trochu hrbí, tak to je také příznak onemocnění páteře.

Jak je na tom Česká republika co se týče osteoporózy ve srovnání se světem?

Já myslím, že pokud jde o země, které nám jsou sociálně a ekonomicky podobné nebo jsou bohatší, tak tam se osteoporóza vyskytuje ve stejné míře jako u nás. Pokud jde o chudé země, kde je například podvýživa, tak tam samozřejmě té osteoporózy může být více. Prevencí je dostatečný příjem vápníku, dostatečné ozáření sluncem a poté člověk musí mít, a to je spíše chyba v těch vyspělých zemích, určitý pohyb. Dnes víme, že většina z nás sedí a to není zdravé. To je nebezpečné u dětí. Původ osteoporózy totiž začíná v dětství. Dříve jsme chodili na fotbal, hráli jsme hokej, běhali jsme a prostě jsme se pochybovali. Dneska děti přijdou domů, sednou k počítači a hrají hry, což je hrůza a s tím se nedá nic dělat. 

 

Článek obsahuje pouze část rozhovoru z nejnovějšího dílu pořadu U lékaře. Celý pořad si můžete přehrát v playeru výše.

U lékaře je pravidelný pořad vysílaný na rádiu ZET, který připravujeme ve spolupráci s internetovou poradnou www.ulekare.czPremiéru pořadu si můžete poslechnout na rádiu Zet každou středu po 16:45. 

Starší díly pořadu jsou dostupné ZDE.

 

Zdroj: Zet

U lékaře: Řídnutí kostí lze předcházet už od dětských let, důležitý je pohyb Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.