reklama

U lékaře: Riziko vzniku demence zvyšují hlavně cévní onemocnění způsobená kouřením a obezitou

Syndrom demence se projevuje souborem příznaků zahrnujících poruchu kognitivních funkcí a soběstačnosti. Mezi jeho nejčastější příčiny patří Alzheimerova choroba. Rizikovými faktory demence jsou zejména cévní onemocnění jako ateroskleróza. Ve spojitosti s cévními onemocněními by si lidé měli dát pozor zejména na vysokou hladinu cholesterolu v krvi, kouření nebo obezitu. Na rádiu Zet o tom v pořadu U lékaře mluvila docentka Iva Holmerová z Gerontologického centra Praha, která je rovněž zakladatelkou České alzheimerovské společnosti.

Další díly pořadu

Paní docentko, co to jsou demence?

Demence je vlastně syndrom. Je to soubor příznaků, které jednak zahrnují poruchu kognitivních funkci, dále soběstačnost. Mají velké a významné sociální dopady. Patří tam určité poruchy chování, které bývají zpravidla přeceňovány. Nejčastější příčinou syndromu demence je obávaná Alzheimerova choroba.  

Kolik lidí Alzheimerova choroba v České republice postihuje?

To je docela těžké říci, protože z našich prevalenčních epidemiologických studií nemáme vlastní data. Proto se musíme spoléhat na čísla z podobných populací nebo na čísla z mezinárodních zdrojů. Docela přesně odhadujeme, že v České republice je v současné době 140 až 150 tisíc lidí s demencí. Za dvě třetiny případů demence je poté zodpovědná právě Alzheimerova choroba buď ve společné, nebo ve smíšené formě s takzvanou vaskulární demencí. Ta je druhou nejčastější příčinou. Poté jsou takové vzácnější případy demence, jako je například demence při Parkinsonově nemoci, demence s Lewyho tělísky nebo frontotemporální lobární degenerace. Ono vlastně platí, že každý proces, který významným způsobem postihuje mozkovou kůru, způsobí syndrom demence.

Kdybychom to měli srovnat s okolním světem, jak jsme na tom?

To srovnání je velmi složité, protože nemáme ta vlastní data. Z toho důvodu se můžeme těžko srovnávat. Řekla bych, že naše populace je někde v průměru Evropy, čili zpravidla jsme na tom o něco lépe, jsme na špičce té takzvané bývalé východní Evropy a někde na posledních místech v rámci západní Evropy.

Existují nějaké rizikové faktory pro vznik Alzheimerovy nemoci?

Je to velice složité, protože nevíme, co Alzheimerovu chorobu způsobuje, ale velmi dobře víme, že důležitým přispěvatelem v rozvoji syndromu demence jsou vaskulární změny, jako je vaskulární nemoc, cévní onemocnění ve smyslu aterosklerózy. Mezi rizikové faktory patří rizikové faktory cévních onemocnění, jako je vysoký cholesterol, vysoké tuky, kouření, obezita, metabolický syndrom, diabetes a tak dále. Poté jsou také specifické rizikové faktory. Jednu z významných rolí hraje genetická zátěž a patří sem samozřejmě škodlivé návyky nebo prodělaný úraz mozku.

Vy jste říkala, že se neví, co je příčinou Alzheimerovy choroby. Jsou alespoň nějaké teorie?

Existuje mnoho teorií. Jsou takové dva tábory. Baptisté a tauisté se liší v dohadování o tom, co je tou prapříčinou Alzheimerovy choroby. Jestli je to metabolismus beta-amyloidů nebo jestli je to metabolismus TAU-proteinu. Ono pravděpodobně tyto složité metabolické procesy jsou pouze jakýmsi průvodním jevem rozvoje Alzheimerovy choroby. Ty spouštěcí mechanismy jsou pravděpodobně někde daleko a hluboko v minulosti jak daného člověka, tak ve vývoji těch metabolických procesů. V současné době víme, že patologické změny v mozku se odehrávají deset až patnáct, možná i dvacet let před tím, než vzniknou první příznaky Alzheimerovy choroby. Jsou to první příznaky demence, neboli první známky toho jaksi proslulého zapomínání, které je prvním takovým varovným znakem Alzheimerovy choroby.   

 

U lékaře je pravidelný pořad vysílaný na rádiu ZET, který připravujeme ve spolupráci s internetovou poradnou www.ulekare.cz.

Premiéru pořadu si můžete poslechnout každou středu po 15:40, reprízu v pondělí po 15:30. Záznam aktuálního dílu pořadu najdete v playeru výše.

Článek obsahuje pouze vybrané pasáže rozhovoru z aktuálního dílu pořadu U lékaře. Celý pořad si můžete přehrát v playeru výše.

Starší díly pořadu jsou dostupné ZDE.

U lékaře: Riziko vzniku demence zvyšují hlavně cévní onemocnění způsobená kouřením a obezitou Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.