reklama

U lékaře: Ženy zažívají největší porodní bolest ze všech živočichů, ulevit pomáhá porodnická analgezie

Větší hlava plodu a zúžená lidská pánev činí ženám při porodu více bolesti, než jakémukoli jinému živočichovi. Důvodem je takzvaná bipedální lokomoce. To znamená, že člověk chodí oproti jiným tvorům po dvou nohách a tomu se přizpůsobila i jeho pánev. Ulevit od bolesti má moderní porodnická analgezie, která přispívá velkou měnou ke snižování porodnických komplikací u matky, plodu, i novorozence. Na rádiu Zet o tom v pořadu U lékaře mluvil vedoucí lékař Gynekologicko-porodnické kliniky 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice, docent Antonín Pařízek. 

Další díly pořadu

Co je podstatou porodních bolestí?

Podstatu porodních bolestí musíme jaksi doplnit. U člověka je to náš životní styl. V první řadě to, že chodíme po dvou. Je to bipedální lokomoce. To znamená, že chodíme pouze po dvou končetinách na rozdíl od všech ostatních živočichů včetně nám nejbližších lidoopů nebo šimpanzů. Všichni používají čtyři končetiny.  Tím pádem se vývojem fylogeneticky změnil tvar naší pánve. To znamená, že lidská pánev je přirozeně zúžená. Druhou věcí je, že plod člověka je jinak anatomicky uspořádán, než třeba plod malinkého šimpanze. Máme totiž větší hlavičku. Právě ty anatomické poměry, jako je relativně velká hlava plodu a poměrně malá pánev, způsobují, že člověk s největší pravděpodobností na rozdíl od jiných živočichů prožívá největší bolesti u porodu, jaké se vůbec ve volné přírodě vyskytují.

Jak porodní bolesti ovlivňuje stres, dýchání nebo třeba endorfiny?

Porodní bolesti jsou příčinou toho, že žena během kontrakce dělohy, začne hyperventilovat a zvýšeně dýchat. To je viditelný a slyšitelný důsledek té bolesti. Co se týče endorfinů, tak je to správná otázka. Člověk nebo samičky se ve zvířecí říši nějakým způsobem připravují na to, čemu my říkáme porodní zátěž u člověka. Je to dokonce prozkoumáno a je známo, že před porodem to znamená v průběhu těch devíti měsíců, stoupá hladina endorfinů. Jinak řečeno si žena v průběhu těhotenství vyrábí svoji analgezii sama. Co je novinka a o tom se ještě nemluví, je to možná náš malý objev na naší klinice ve spolupráci s Endokrinologickým ústavem. Vypadá to, že nejde jen o endorfiny, to znamená shluk aminokyselin. Pravděpodobně to mohou být i steroidní látky. Co je zajímavé, je to, že to možná pro tu matku připravuje dítě.

Co je to porodnická analgezie a proč se provádí a čeho je prevencí?

Porodnická analgezie je název pro tišící prostředky a metody, abychom nějakým způsobem regulovali porodní bolest. V současné době asi padesát let medicína umí naprosto zlikvidovat jakoukoli bolest včetně té porodní bolesti, ale nečiní se tak zejména u porodů. Je to dáno tím, abychom nenarušili ten velmi citlivý a jemný porodní mechanismus. Na prvním místě musí být vždy výsledek porodu. To znamená narození zdravého miminka. V současné době zvládáme odstranit až 80 procent těchto bolestí tak, aby ta žena měla nikoli bezbolestnost, ale ohromnou úlevu. Co se týče toho důvodu, proč to vlastně děláme, je to, že regulace porodního stresu může způsobit oddálení některých rizik a patologií, které se u toho porodu mohou vyskytnout. Lidé si dnes myslí, že porod je tak jednoduchou záležitostí, že neexistuje chyba, neexistuje problém a neexistuje komplikace. Pochopitelně existují. Jednou z možností, jak ty komplikace oddálit a pokud možno provést porod bez císařského řezu, ale vaginálně, je právě ta oblast, o které hovoříme – tedy porodnická analgezie. 

 

U lékaře je pravidelný pořad vysílaný na rádiu ZET, který připravujeme ve spolupráci s internetovou poradnou www.ulekare.cz.

Premiéru pořadu si můžete poslechnout každou středu po 15:40, reprízu v pondělí po 15:30. Záznam aktuálního dílu pořadu najdete v playeru výše.

Článek obsahuje pouze vybrané pasáže rozhovoru z aktuálního dílu pořadu U lékaře. Celý pořad si můžete přehrát v playeru výše.

Starší díly pořadu jsou dostupné ZDE.

U lékaře: Ženy zažívají největší porodní bolest ze všech živočichů, ulevit pomáhá porodnická analgezie Foto: Shutterstock

reklama

Další články

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.