reklama

Úroda řepky se oproti loňsku sníží o pětinu, obilovin se sklidí o 4,3 procenta méně

Sklizeň obilovin letos klesne oproti loňskému rekordnímu roku pouze o 4,3 procenta. O poznání více se sníží úroda řepky, která má být meziročně nižší o 21,4 %. Úroda máku má naopak oproti loňskému roku stopnout o 2,3 procenta. Informace přinesl Český statistický úřad. Žně v České republice v těchto dnech vrcholí. Podle ministerstva zemědělství je sklizeno 83 procent všech osevních ploch. 

Mohlo by vás zajímat

Podle nynějšího předpokladu ČSÚ zemědělci sklidí 7,592 milionu tun základního obilí a 1,208 milionu tun řepky. První odhad přitom počítal s poklesem letošní sklizně obilovin o 14 procent na 6,815 milionu tun. V případě úrody řepky se předpoklad statistiků příliš nezměnil, v červenci předpovídali její meziroční pokles o 21,8 procenta na 1,202 milionu tun.

Za meziročním předpokládaným poklesem produkce obilí stojí snížení hektarového výnosu, který by podle ČSÚ měl letos dosáhnout 5,83 tuny. To je o 4,3 procenta méně než loni. Rozloha osevních ploch 1,303 milionu hektaru zůstala stejná jako loni. Očekávaná úroda obilovin převyšuje průměr za posledních pět i deset let, uvedl ČSÚ.

Na poklesu úrody řepky se podepisuje nižší předpokládaný hektarový výnos i menší osevní plochy. Podle ČSÚ klesne výnos řepky proti loňskému roku o 16,5 procenta na 3,30 tuny a osevní plocha se u ní snížila o 5,9 procenta na 366 tisíc hektarů.

 

Zdroj: ČTK

 

Úroda řepky se oproti loňsku sníží o pětinu, obilovin se sklidí o 4,3 procenta méně Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Varufakis: Záchranný program nebude fungovat

    Společnost ·

    Bývalý řecký ministr financí Janis Varufakis si myslí, že nový záchranný program, na kterém se Řecko dohodlo s věřiteli, nebude úspěšný. Varufakis to řekl v rozhovoru …

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.