reklama

USA chystají další plavbu ke sporným ostrovům v Jihočínském moři

Námořnictvo Spojených států chystá na počátku tohoto měsíce další takzvanou svobodnou plavbu kolem sporných ostrovů v Jihočínském moři, které si nárokuje Čína. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na své zdroje. USA podnikly již dvě takovéto plavby, které Peking tvrdě kritizoval.

Mohlo by vás zajímat

Přesný termín znám není, stejně tak nebylo zveřejněno jméno plavidla, které pronikne do pásma 12 námořních mil od ostrova. Smyslem takzvané svobodné plavby je oponovat čínským nárokům kolem jedné z nejrušnějších námořních tras na světě.

V Jihočínském moři je v současné době skupina amerických plavidel v čele s letadlovou lodí USS John C. Stennis. Nepředpokládá se ale, že by svobodnou plavbu vykonala letadlová loď, spíše to bude menší plavidlo.

Oznámení o další plavbě ke sporným ostrovům bylo zveřejněno krátce po čtvrtečním jednání čínského prezidenta Si Ťin-pchinga s jeho americkým protějškem Barackem Obamou. Si Obamovi sdělil, že Peking nebude tolerovat porušování své svrchovanosti činy, které jsou schovávány za svobodnou plavbu.

Čína si dělá nárok na téměř celé Jihočínské moře, kudy vedou významné námořní trasy a pod jehož dnem se mohou nacházet velké zásoby ropy a zemního plynu. Podobné nároky na určité oblasti si činí také Brunej, Filipíny, Malajsie, Tchaj-wan a Vietnam.

 

 

Zdroj: ČTK

USA chystají další plavbu ke sporným ostrovům v Jihočínském moři Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.