reklama

USA vyšetřuje Amazon kvůli porušování amerických sankcí namířených proti Íránu

Spojené státy americké vyšetřují internetového maloobchodního giganta Amazon kvůli porušování amerických sankcí vůči Íránu. Společnost Jeffa Bezose předala Komisi pro cenné papíry minulý týden dokumenty, z nichž vyplývá, že Amazon mezi lednem 2012 až červnem 2017 prodal a dodal zboží téměř za 25 000 dolarů (550 tisíc korun) íránskému velvyslanectví. Dále prodala zboží v hodnotě 8100 dolarů (178 200 korun) dalším osobám s vazbami na íránskou vládu. Informaci uvedl zpravodajský portál CNN. 

Mohlo by vás zajímat

Mezi prodaným zbožím figurovaly knihy, šperky, hračky, zdravotnické a kosmetické výrobky, elektronika, vybavení pro zahrady nebo hudební nástroje.

Amazon uvedl, že zboží nakupovaly osoby, na něž se uvalené sankce nevztahovaly a to pak na základě speciálního zákonu, který v roce 2012 přijal americký kongres. Zákon rovněž vyžaduje, aby veřejné společnosti zveřejňovaly transakce, které se podle CNN váží na Írán.

Produkty za 300 dolarů (6600 korun) měl podle CNN Amazon prodat jednotlivcům nebo skupinám podezřelým z teroristických aktivit.

Amazon uvedl, že tyto transakce ohlašoval ministerstvu financí, ministerstvu zahraničních věcí a ministerstvu průmyslu a bezpečnosti. Společnost rovněž oznámila, že bude „plně spolupracovat“ s vládním vyšetřováním.  

 

 

Zdroj: CNN, Zet

USA vyšetřuje Amazon kvůli porušování amerických sankcí namířených proti Íránu Foto: Eric Broder Van Dyke / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. TOP 10 nejdražších měst světa

    Společnost ·

    Světový vydavatel analýz The Economist Intelligence Unit sestavil žebříček nejdražších měst světa. Na jeho špici figurují dvě asijská města. Na rozdíl od těch evropský…

  2. Lufthansa dosáhla v pololetí rekordního zisku

    Byznys ·

    Německá letecká firma Lufthansa zaznamenala v prvním pololetí rekordních výsledků. Očištěný provozní zisk se téměř zdvojnásobil na 1,04 miliardy eur (27,2 miliardy kor…

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.