reklama

USA zruší letité sankce proti Súdánu

Spojené státy se chystají po dvou desítkách let zrušit sankce proti Súdánu v reakci na zlepšení přístupu vlády v Chartúmu k lidským právům a boji proti terorismu. Informovaly o tom dnes agentury AP a Reuters s odvoláním na vládní zdroje. Platnost sankcí zavedených v 90. letech v lednu přerušil bývalý prezident Barack Obama, jeho nástupce Donald Trump je chce podle agentur definitivně zrušit zřejmě již v pátek. Organizace hájící lidská práva chystaný krok kritizují, neboť podle nich posílí pozici súdánského prezidenta Umara Bašíra obviněného z genocidy.

Mohlo by vás zajímat

Washington hodlá permanentně zrušit obchodní blokádu, která postihuje především súdánský ropný průmysl. Odstraněn by měl být rovněž zákaz finančních operací zahrnujících súdánské firmy či představitele.

Američané zavedli sankce poté, co v Chartúmu sídlil v letech 1992 až 1996 tehdejší šéf teroristické sítě Al-Káida Usáma bin Ládin. USA od té doby blokádu pravidelně prodlužovaly především kvůli vnitřním konfliktům v zemi, z jejichž rozdmýcháváni vinily Bašírovu vládu. Zvláštní důraz přitom Washington kladl na situaci v Dárfúru, kde podle OSN při bojích zemřelo přes 200.000 lidí.

Podle diplomatů citovaných AP přispěl ke zrušení sankcí tlak dvou amerických spojenců na Blízkém východě, Izraele a Saúdské Arábie, podle nichž může vstřícnost Washingtonu podpořit Súdán v tom, aby se zcela vzdálil ze sféry vlivu Íránu. Ten je společným nepřítelem obou partnerů USA.

Súdán byl na jaře zahrnut na seznamu šesti zemí z prvního Trumpova protiimigračního výnosu, který zakazoval vstup do USA občanům států představujících podle Bílého domu riziko. V další verzi dekretu zveřejněné v září se však již Súdán neobjevil.

Washington nicméně podle AP dále zamýšlí ponechat tuto africkou zemi na seznamu států podporujících terorismus, z čehož plyne pokračující zákaz prodeje zbraní či omezení americké finanční pomoci zemi.

 

Zdroj: ČTK

USA zruší letité sankce proti Súdánu Foto: Shutterstock

reklama

Další články

 1. Jaká je budoucnost sdílené ekonomiky?

  Byznys ·

  Sdílená ekonomika je nyní velkým fenoménem. Diskutuje se o ní na mnoha různých místech. Jedním takovým byla i vysokoškolská půda VŠE, kde se sešli experti na sdílenou …

 2. Lidé více důvěřují Okamurovi než Babišovi

  Společnost ·

  Více než předsedovi hnutí ANO Andreji Babišovi důvěřují nyní lidé jeho spolustraníkovi a ministrovi obrany Martinu Stropnickému a předsedovi hnutí Svoboda a přímá demo…

 3. Jaký postup zvolí Trump směrem k Íránu?

  Společnost ·

  Tým bezpečnostních poradců Bílého domu doporučil prezidentovi Donaldu Trumpovi, aby odvolal podporu jaderné smlouvě s Íránem, ale zároveň neobnovil sankce, které dohod…

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.