reklama

V Číně začal platit zákon o zákazu obchodu se slonovinou

Poslední den loňského roku nabyl v Číně účinnosti zákaz obchodování se slonovinou a s výrobky z ní vyhotovené. Země přijala zákon o zákazu loni. Podle ochránců přírody to může pomoci zachránit životy afrických slonů. Pytláci jich údajně kvůli klům ročně zabijí 30 000.

Mohlo by vás zajímat

Čínské sdělovací prostředky oznámily, že už loni se díky zákonu cena slonoviny snížila o 65 procent, a agentury Nová Čína napsala, že v roce 2017 pokleslo množství zadržených zásilek slonoviny o 80 procent. Zákaz vešel v platnost 31. prosince loňského roku.

Nová Čína oznámila, že v Číně bylo uzavřeno 67 podniků a obchodů zabývajících se prodejem zboží ze slonoviny nebo jejím zpracováním.

„Od nynějška platí, že jestliže vám někdo bude tvrdit, že je obchodník se slonovinou se státním povolením, lže a vědomě porušuje zákon," sdělilo ministerstvo ochrany přírody na sociální síti weibo.

Ředitel africké sekce Světového fondu na ochranu přírody (WWF) Fred Kumah považuje čínské rozhodnutí za významný krok k ochraně afrických slonů. Upozornil ale také, že navzdory kampani věnované slonovině v Číně stále mnoho lidí o zákazu neví.

Panují rovněž obavy, že zákaz se nedotkne Hongkongu, který je centrem obchodování se slonovinou a kde nejvíce obchodníků pochází z pevninské Číny. Hongkong teprve vlastní zákon o zákazu připravuje.

Ve světě bylo obchodování se slonovinou zakázáno v roce 1990. Podle odhadů je nyní ve volné přírodě asi 415 000 slonů afrických. Počátkem 20. století jich bylo odhadem tři až pět milionů.

 

 

Zdroj: ČTK

V Číně začal platit zákon o zákazu obchodu se slonovinou Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Příjmy státu z DPH v posledních letech rostou

  Byznys ·

  Příjmy státu z daně z přidané hodnoty (DPH) v posledních letech trvale rostou. Zatímco celostátní inkaso DPH bylo za rok 2009 zhruba 254 miliard korun, předloni to byl…

 2. Co čeká Česko v roce 2018?

  Společnost ·

  Lednová volba prezidenta republiky, podzimní hlasování o obsazení obecních zastupitelstev a pokračující jednání o vytvoření vlády budou patřit mezi hlavní události, kt…

 3. Poslední den v roce podle Donalda Trumpa

  Společnost ·

  Americký prezident Donald Trump oslaví příchod nového roku ve své soukromé rezidenci Mar-a-Lago na Floridě. Už téměř dvě desítky let tu na Silvestra pořádá galavečer, …

 4. Dolar letos utrpěl nejprudší pokles od roku 2003

  Byznys ·

  Americký dolar letos zaznamenal nejprudší pokles od roku 2003, vůči koši předních měn oslabil o zhruba deset procent. Samotné euro se dnes vůči dolaru poprvé od září d…

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.