reklama

„V ČR chybí dlouhodobější vize hospodářské politiky, vláda ji nepřinesla,“ říká analytik M. Brožka

Aby podniky mohly lépe plánovat a předpovídat očekávané změny, je zapotřebí vytvořit dlouhodobější vizi hospodářské politiky, myslí si hlavní analytik Raiffeisenbank Michal Brožka. Podle něj však takovou vizi stávající vláda nedokázala přinést. Brožka na rádiu Zet v pořadu Tržní okénko mluvil i o vývoji české ekonomiky ve druhém čtvrtletí a možném dopadu špatné kondice čínské ekonomiky na mezinárodní trh. 

Další díly pořadu

Brožka odhaduje, že HDP ve druhém kvartálu kleslo o 0,3 %. To by znamenalo meziroční zpomalení na 3,2 procenta z dřívějších 4 %. Brožka říká, že tato prognóza může být některými lidmi vnímána jako předzvěst negativní zprávy. Situace se má ovšem jinak.

„Očekávání trhu je v průměru velmi podobné a to z toho důvodu, že ten první kvartál byl extrémně dobrý. Byl možná až příliš dobrý, na to aby byl udržitelný. Významnou položku v tom prvním čtvrtletí tvořila položka zásob, především daně z tabákových výrobků, a pokud se tyto zásoby nepřelijí do dokončené výroby nebo se nebudou tvořit podobným tempem, tak můžeme čekat nějakou korekci, řekněme statistického charakteru,“ řekl Brožka na rádiu ZET.

Právě tabákové výrobky, u kterých se může zdát, že mají obrovskou sezónnost, mají statistický charakter. Výroba cigaret je ovšem kontinuální, populace kouří zhruba stejně.

„Z toho důvodu čekáme v tom druhém kvartále nějakou korekci směrem dolů, ale řekněme statistickou. Ty makroekonomické údaje, jak jsou zveřejňovány na měsíční bázi, vypadají stále velmi pozitivně,“ uvedl analytik. 

Podle Brožky je největší slabinou českého hospodářství chybějící dlouhodobější vize hospodářské politiky. Hlavní analytik Raiffeisenbank by si přál, aby byli v Česku ještě vzdělanější lidé a lépe fungující instituce. Správnou cestou k tomu, je podle něj právě korektně nastavená hospodářská politika. Tu ovšem nová vláda nedokázala podle jeho slov přinést. 

 

 

Pořad Tržní okénko je pravidelný magazín rádia Zet. Hlavní ekonom finanční skupiny Roklen Lukáš Kovanda v něm se svými hosty mluví o aktuálním ekonomickém dění.

Nejnovější díl pořadu si můžete přehrát v playeru výše.

Starší díly jsou k dispozici ZDE.

 

Zdroj: Zet

„V ČR chybí dlouhodobější vize hospodářské politiky, vláda ji nepřinesla,“ říká analytik M. Brožka Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Varufakis: Záchranný program nebude fungovat

    Společnost ·

    Bývalý řecký ministr financí Janis Varufakis si myslí, že nový záchranný program, na kterém se Řecko dohodlo s věřiteli, nebude úspěšný. Varufakis to řekl v rozhovoru …

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.