reklama

„V ČR je komiks považován za umění, v USA je spotřebním zbožím,“ říká textař M. Šinkovský

Česká republika postrádá podobnou komiksovou tradici, jakou mají například Spojené státy. Na rádiu Zet to řekl výtvarník Petr Novák. Textař Martin Šinkovský pak upozornil na to, že Češi začali komiksy po pádu bývalého režimu považovat za umění. Američané je oproti tomu vnímají jako spotřební zboží. V ČR se kvůli tomu začala vytvářet umělecká bublina, která na pole komiksu příliš nepouštěla komerční a mainstreamová díla. 

Mohlo by vás zajímat

Ve Spojených státech jsou superhrdinové podle Nováka považováni za polobohy. Nahrazují totiž mýty, jejichž tradice sahá až tisíc let do minulosti.

„Teď jsem si vzpomněl, že Američané mají Kapitána Ameriku (v originálním znění Captain America - pozn. red.) a my máme praotce Čecha v Kalouskově Obrázkové kronice českých dějin. My jsme na tom vyrostli podle mě jako na Čtyřlístku,“ uvedl Šinkovský.

Éra komiksových adaptací, která přinesla společnosti Marvel nejúspěšnější filmové značky v americké historii, odstartovala v roce 2000 titulem X-Men. Tuto adaptaci režíroval Bryan Singer. Tržby filmů s komiksovou předlohou Marvelu od té doby dosahují v průměru dvou miliard dolarů.

Komiksy společnosti DC Comics se oproti tomu začínají zabydlovat v televizním vysílání. Americká televizní stanice CW uvedla seriály podle komiksových předloh, jako je například Arrow (podle komiksu Green Arrow – pozn. red.), Flash nebo Constantine. K tomu ještě plánuje uvést nový seriál Legends of Tomorrow. Stanice CBS zase v květnu 2015 představila seriál Supergirl. 

Marvel ale nezůstává pozadu. Streamovací služba Netflix totiž nabízí jeho seriálovou adaptaci komiksu Daredevil. V roce 2003 přitom vznikl i celovečerní film, ve kterém obsadil hlavní roli Ben Affleck. 

„To, že se Marvel teď tolik rozjel na filmových plátnech a DC v televizi, je v podstatě logickým vyústěním toho, že televize a kina mají oproti komiksům mnohem větší zásah. Dostává se to mnohem více k lidem, je kolem toho větší bzukot,“ vysvětlil na rádiu Zet Martin Šinkovský.

Výtvarník Petr Novák dodal, že komiks byl na našem území poměrně rozšířený už za první republiky. Pozornost ztratil až s nástupem čtyřicet let trvajícího komunismu. Komiks byl totiž v té době považován za západní médium. Z toho důvodu byl pro tehdejší režim nepohodlným literárním žánrem. Přesto u nás přežil a v poslední době se začíná podle Nováka ve velké míře zvyšovat i jeho kvalita.  

 

 

Článek obsahuje pouze část rozhovoru s výtvarníkem Petrem Novákem a textařem Martinem Šinkovským. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

„V ČR je komiks považován za umění, v USA je spotřebním zbožím,“ říká textař M. Šinkovský Foto: Profimedia.cz

reklama

Další články

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.