reklama

„V ČR je přebytek investorů, ale málo dobrých projektů s kvalitními týmy,“ říká D. Bérová

V České republice je řada zajímavých nápadů, ale méně zajímavých lidí. Na rádiu Zet v pořadu Zet Light to řekla podnikatelka, investorka a nově i zakladatelka Institutu 2080 Dana Bérová. Zajímavé nápady mají podle ní totiž lidé, kteří byznys nechtějí dělat, nebo nechtějí poslouchat to, co se jim říká. Podle Bérové je tím pádem na tuzemském trhu přebytek investorů a zdrojů. Naproti tomu je v České republice málo projektů s dobrými týmy, do nichž by se dalo investovat.

Další díly pořadu

Můžete nám popsat svoji investorskou a podnikatelskou dráhu? Vy jste začínala časně v devadesátých letech, je to tak?

Já vždy říkám, že jsem podnikat začala tak trochu omylem. První firmu jsem zakládala skutečně někdy v roce 1991. Chtěla jsem se totiž vracet do Indie a do Nepálu. Tam jsem byla v té době na delší cestě a moc se mi tam líbilo. Proto jsme s kamarády začali přemýšlet nad tím, jak financovat další cesty do Indie a Nepálu nebo případně někam jinam. Z toho důvodu jsme tenkrát založili společnost Sanu Babu, která dodnes dováží věci z Indie a Nepálu. Je to už více než dvacet let.

Jak síť obchodů vyvíjela, kolik jich dnes máte a jaké zboží dovážíte?

Síť nejdříve rostla, ale nyní ji zase zmenšujeme. Všichni nakupují online a i my si myslíme, že je to ten nejefektivnější způsob. V současné době proto provozujeme už asi jen pět obchodů a snažíme se orientovat hodně na prodej po internetu. Dovážíme úplně všechno, jako je nábytek, oblečení, šperky, různé rituální předměty, občas i nějaké starožitnosti, vonné tyčinky, je toho hodně.

Vám zjevně podnikání nestačilo. Tři nebo čtyři roky jste totiž zastávala funkci ministryně pro informatiku. Jak jste se na tuto pozici dostala?

Vždy jsem dělala něco jiného. Nejprve jsem pracovala v Československé televizi, poté jsem pracovala pro Karla Schwarzenberga. Potom přišel tehdejší kamarád Vladimír Mlynář, že bude budovat ministerstvo informatiky a požádal mě, abych tam šla dělat náměstkyni. Já jsem se nejprve strašně smála a říkala jsem si. Já ve státní správě? To si nikdo neumí představit. On na to šel ale chytře. Ke stolu si posadil několik moudře vypadajících pánů, kteří mi vyprávěli, že to beze mě určitě nezvládnou. Z toho důvodu jsem na to kývla. Když Vladimír odešel, tak jsem ho nahradila ve funkci ministra.

Já vás znám jako kreativní a velmi energickou ženu. Co se stane, když takto nastavený člověk přijde do prostředí ministerstva?

Určitě to byla změna. Na druhou stranu ministerstvo bylo mladé. My jsme měli zajímavé portfolio informačních a komunikačních technologií a měli jsme tam i zajímavě postavený tým lidí, kteří byli všichni stejně nadšeni. Z toho důvodu se to dalo vydržet a byla to velice zajímavá práce.

Po odchodu z ministerstva jste se věnovala dalším svým projektům a začala jste investovat. Jak vaše investice vypadají a do čeho investujete?

Já jsem začala investovat v pořadu Den D, kam mě pozvali kamarádi. Tam jsem zjistila, že je to zajímavý způsob, jak se naučit něco nového. V tom prvním portfoliu investic to bylo hodně nesourodé. Teď už se snažím držet více toho, čemu rozumím nejvíce, tedy informačních a komunikačních technologií.

Můžete zmínit alespoň rámcově některou svoji investici?

Já myslím, že teď všem připadají zajímavá data. Data jsou totiž to, co je teď v informačních a komunikačních technologiích nejzajímavější. Já se teď tedy soustředím na oblast, která se zabývá datovou analýzou, rekomendačními a prediktivními modely. 

Když se vám rýsuje nějaká potenciální investice, na co se nejvíce díváte? Jsou pro vás důležité byznys modely nebo je pro vás důležitý tým, který projekt buduje?

Já si myslím, že každý dělá toto rozhodnutí podle svého naturelu. Mně se už mnohokrát osvědčilo v různých investicích z různých oborů, že vždy záleží především na lidech. Když mají ti špatní lidé sebelepší nápad, tak je nepřinutíte, aby to dělali správně. Nakonec se to nepovede. Když ten zajímavý tým tvoří naopak lidi, kteří mají chuť něco dělat, ale nemají úplně dotažený nápad, tak se dá vždy něco vylepšit nebo najít nějakou inspiraci. Já se tedy vždy rozhoduji podle toho, jestli mi jsou ti lidé sympatičtí.

Jak v České republice vidíte obecně zajímavou startupovou scénu? Je tady hodně zajímavých nápadů, do kterých se dá investovat?

Myslím si, že je tady hodně zajímavých nápadů, ale už je tady méně zajímavých lidí. Hodně totiž platí to, že spoustu zajímavých nápadů mají buď lidé, kteří ten byznys nechtějí dělat, nebo nechtějí poslouchat to, co se jim říká. Teď si vůbec nemyslím, že bych měla nějaký patent na rozum, ale když chcete něco někam posunout, tak musíte poslouchat lidi kolem sebe. Myslím si, že obecně platí to, že je přebytek investorů a zdrojů, jak to tak pozoruji, než těch projektů s dobrými týmy, do kterých by se dalo investovat. 

Článek obsahuje pouze část rozhovoru s podnikatelkou a investorkou Danou Bérovou, který připravil a moderoval člen představenstva Českého fondu půdy a bývalý ředitel Investiční společnosti České spořitelny Martin Burda. Celý rozhovor si můžete poslechnout v playeru výše.

Starší díly pořadu Zet Light najdete ZDE.

Zdroj: Zet

„V ČR je přebytek investorů, ale málo dobrých projektů s kvalitními týmy,“ říká D. Bérová Foto: ČTK/Zlatohlávek Robert: Dana Bérová

reklama

Další články

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.