reklama

V. Dlouhý: Nevěřím na sankce. Musíme být silnější než Rusko, i vojensky

Zostřování ekonomických sankcí vůči Rusku není účinné řešení konfliktu na Ukrajině, říká ve Studiu Zet prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý. Podle Dlouhého musí být Evropská unie silnější ekonomicky i vojensky, aby se jí Rusko více bálo. 

Mohlo by vás zajímat

Hospodářská komora je největší orgán zastupující podnikatelskou sféru v České republice. Členové komory zaměstnávají dvě třetiny práceschopného obyvatelstva a vytvářejí  přes 60 % českého HDP.

Letos v květnu se stal novým prezidentem Hospodářské komory ekonom Vladimír Dlouhý, bývalý politik a někdejší ministr průmyslu a obchodu a hospodářství ve vládách Václava Klause. 

Hospodářská komora s v minulosti vyjadřovala velmi obezřetně co se týče sankcí vůči Rusku kvůli angažmá na Ukrajině. Ve světle těch nejnovějších událostí, jak se postoj Komory změnil? Není právě teď čas odložit naše byznysové zájmy a přijít s účinnými sankcemi, které by umožnily konflikt na Ukrajině vyřešit? 

Já obecně nevěřím na hospodářské a ekonomické sankce. Podívejme se, jak Kuba přežila 60 let ekonomického embarga Spojených států. Jako kluk jsem na Kubě dva roky žil a tvrdím, že kdyby sankce nebyly, možná by Castrův režim už dávno padl.

Také připomínám když přišel k moci prezident Reagan v roce 1980 ve Spojených státech, tak on - pravičák, který označil Sovětský svaz za „říši zla" - první co udělal bylo, že zrušil rozhodnutí předchozího prezidenta Cartera ohledně embarga na vývoz obilí do tehdejšího Sovětského svazu jako sankce za sovětskou invazi do Afghánistánu. Takže to jsou jen dva příklady, které ukazují, že to s hospodářskými sankcemi není tak jasné.

Z tohoto pohledu se Hospodářská komora domnívá, že sankce nejsou účinné a já tvrdím, že podceňujeme schopnosti ruské společnosti ty sankce překonat.

Na druhé straně sestřelení civilního letounu je něco, co jde za rámec normálního uvažování a normální představivosti. Je to hrozná tragédie. Nicméně já si nemyslím, že by to mělo vést ke zostřeným ekonomickým sankcím, ale spíše k tomu, aby si Evropa a NATO uvědomily, že musíme být prostě silnější, musíme být silnější vojensky. Takže jsem z tohoto hlediska i příznivec vyšších výdajů na zbrojení. Musíme být silnější ekonomicky, musíme s tím naším - dnes už asi neváhám říct protivníkem nebo velmi silným soupeřem - udržovat ekonomické vztahy, neboť je to účelné pro obě dvě oblasti, ale současně musíme být my silnější. Pak se nás ta druhá strana bude více bát. 

V projevu po zvolení v květnu jste řekl že Hospodářská komora potřebuje změnu. Jaká by ta změna měla být?

Krátkodobě jde o zlepšení obrazu a vůbec povědomí o Hospodářské komoře nejenom mezi našimi členy, ale i mezi nečleny. Jde o to učinit ji přitažlivější i pro ty podnikatele, kteří nejsou členy a zvýšit povědomí u laické veřejnosti.

Dlouhodobý cíl je dokázat lépe reprezentovat zájmy našich členů a především přispět společně s vládou a dalšími institucemi ke zlepšení podnikatelského prostředí v naší zemi a tím pádem urychlit hospodářský růst. 

Vládní koalice se dohodla na nominaci Věry Jourové, ministryně pro místní rozvoj, na post eurokomisařky. Vy jste se s paní Jourovou začátkem měsíce setkal a hovořili jste i o budoucí spolupráci mezi komorou a ministerstvem. Čeho by se spolupráce týkala a pokračovala by i v případě, že by ministryně odešla na nový post?

Jsem hlavně rád, že už se koalice dohodla na tom jménu. V posledním kole byli dva kandidáti, kteří by asi vzhledem k výběru, který byl, přicházeli v úvahu. Právě paní Jourová je jedním z nich. Je to žena a Brusel jasně řekl, že by uvítal ženu. Při daných možnostech je to dobrá volba a přeji paní Jourové, aby se eurokomisařkou stala. V její minulosti není nic, co by „šťouralové“ z Evropského parlamentu mohli zpochybňovat. Takže jí přeji hodně úspěchů.

Za druhé - ministerstvo pro místní rozvoj je pro nás ten nejdůležitější z úřadů. Především bych tu zmínil problematiku veřejných zakázek, zákon o veřejných zakázkách, jeho změny, jediné kritérium ceny a všechny věci, které s tím souvisejí. Například i to, jak probíhá proces odvolání proti rozhodnutí v rámci veřejných zakázek. Tam podporuji  tzv. koncentraci řízení, aby odvolání probíhalo rychleji a nebrzdilo to příliš vlastní projekty.

Oznámil jste vytvoření týmu externích poradců, ve kterém budou i lidé z Národní ekonomické rady vlády. Kdo jsou tedy jeho členové? 

Jsou tam lidé, se kterými se znám z Národní ekonomické rady vlády. Na obecnou makroekonomii je tam kolega Miroslav Zámečník, na problematiku evropských fondů Petr Zahradník, na problematiku vzdělávání docent Münich z Cerge-ei, to jsou tři, se kterými jsem spolupracoval v NERVu. Je tam také člověk, který moc není ekonomické veřejnosti znám, protože více než deset pracuje v představenstvu Komerční banky, ale v 90. letech to byl hlavní vyjednavač Československa a pak České republiky ve Světové obchodní organizaci - Peter Palečka.  

Je před námi velké jednání o transatlantické smlouvě o obchodním a justičním partnerství, které je možná důležitější, než si myslíme. Je tam pan Jakub Rainisch, který bude mít spíše na starosti projekty, kterými by se mohla Hospodářská komora zabývat. Pan Ladislav Minčič, do nedávna první náměstek ministra financí a člověk, který asi nejlépe zná daňový systém v této zemi. 

V článku jsou uvedeny pouze vybrané pasáže z rozhovoru s prezidentem HK ČR, Vladimírem Dlouhým. Záznam celého rozhovoru naleznete výše v textu. 

Zdroj: Zet

 

V. Dlouhý: Nevěřím na sankce. Musíme být silnější než Rusko, i vojensky Foto: Zet

reklama

Další články

  1. Ukrajina schválila dekret o částečné mobilizaci

    Společnost ·

    Ukrajinský parlament dnes schválil dekret prezidenta Petra Porošenka o částečné mobilizaci, od něhož si armáda slibuje přísun nových bojovníků do jednotek operujících …

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.