reklama

V Iráku dochází k válečným zločinům pomocí zbraní USA, Ruska i EU

Šíitské milice bojující po boku iráckých vojáků proti sunnitským ozbrojencům Islámského státu páchají válečné zločiny. Využívají k tomu zbraně dodané irácké armádě Spojenými státy, evropskými zeměmi, Ruskem i Íránem. Ve své nejnovější  zprávě  to uvádí mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI). Obviněné milice Hašíd Šábí označily tvrzení AI za lži, napsala agentura Reuters.

Mohlo by vás zajímat

Podle AI se Teheránem podporované polovojenské skupiny Hašíd Šábí se zbraněmi ze zásob irácké armády dopouštějí mimosoudních poprav, mučení, únosů a cíleného ničení majetku civilistů.

„Zahraniční dodavatelé zbraní, včetně USA, evropských zemí, Ruska a Íránu, si musí uvědomit, že všechny transfery zbraní do Iráku provází reálné nebezpečí, že skončí v rukou milic s dlouhou historií porušování lidských práv,“ řekl výzkumník AI Patrick Wilcken.

„Irácké úřady pomohly vyzbrojit a vybavit (tyto) milice a platit jejich mzdy - musí přestat tolerovat toto systematické závažné porušování lidských práv a válečné zločiny,“ dodal.

Mluvčí Hašíd Šábí tvrzení AI popřel na tiskové konferenci přenášené státní televizí. Zpráva AI podle něj obsahuje lži a záměrně pomlouvá oficiální vládní instituci.

AI se opírá o vlastní téměř dvou a půlletý terénní výzkum zahrnující fotografické a video důkazy spolu s rozhovory s desítkami bývalých vězňů, svědků, přeživších a příbuzných těch, co byli zabiti, zadrženi či zmizeli.

Hašíd Šábí loni v lednu kritizoval saúdskoarabský velvyslanec v Iráku Sámir Sabhan. Irácké ministerstvo zahraničí to označilo za porušení diplomatického protokolu.

 

 

Zdroj: ČTK

V Iráku dochází k válečným zločinům pomocí zbraní USA, Ruska i EU Foto: Angela N Perryman / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Sold Out Biz: Jak se vypořádat s odmítnutím

    Byznys ·

    Odmítnutí klientem je pro obchodníka denním chlebem. I proto je nutností se s ním naučit pracovat. Obávané „ne“ totiž nemusí být konečné. Jak s odmítnutím pracovat, ab…

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.