reklama

V KLDR došlo v den před zahájením olympijských her k vojenské přehlídce

Severní Korea ve čtvrtek uspořádala v Pchjongjangu vojenskou přehlídku k 70. výročí vytvoření své stálé armády. Podle jihokorejských médií bylo defilé vpředvečer zahájení zimní olympiády v Jižní Koreji očividně menší než v minulých letech a také ho tentokrát nepřenášela živě místní média. Severokorejský vůdce Kim Čong-un v projevu na přehlídce označil KLDR, která disponuje jadernými zbraněmi, za „vojenskou mocnost světového formátu“. 

Mohlo by vás zajímat

Jihokorejské zdroje uvedly, že přehlídky se buď jako přímí účastníci, nebo jako diváci zúčastnily desítky tisíc lidí. Vidět bylo mimo jiné tanky a další vojenská vozidla.

Americko-korejský výzkumný institut 38 North sdělil, že na satelitních snímcích nácviku přehlídky nebyly zaregistrovány žádné rakety, jimiž se obvykle KLDR na svých vojenských přehlídkách chlubí.

Podle agentury AP přehlídku několik týdnů nacvičovalo přes 10 000 vojáků a množství civilistů s plastovými kyticemi trénovalo na pchjongjangských náměstích vyvolávání hesel.

Když Pchjongjang pořádal přehlídku loni v dubnu, přenášela ji živě severokorejská televize a představeno bylo pět nových typů raket. Pozvány byly také stovky zahraničních novinářů. Tentokrát se však zprávy o přehlídce objevily až po jejím skončení.

 Zdroj: YouTube / Rumoaohepta7: Vojenská přehlídka z roku 2017

Na záběrech severokorejské televize, která akci vysílala ze záznamu, byl vidět vůdce Kim Čong-un, jak v dlouhém černém zimním kabátě přichází se svou manželkou na zahájení přehlídky po červeném koberci.

Přehlídka se konala den před zahájením zimních olympijských her v Jižní Koreji. KLDR na olympiádu do jihokorejského Pchjongčchangu vyslala svou delegaci a oznámení o severokorejské účasti na olympiádě snížilo napětí na Korejském poloostrově po opakovaných severokorejských raketových a jaderných testech.

Analytici citovaní agenturou AFP uvedli, že Severní Korea chce dvojím přístupem potvrdit svůj status „de facto jaderného státu“, aby si vymohla zmírnění mezinárodních sankcí a rozeštvala dlouhodobé spojence Jižní Koreu a USA.

 

 

Zdroj: ČTK

 

V KLDR došlo v den před zahájením olympijských her k vojenské přehlídce Foto: Zdroj: YouTube / Rumoaohepta7: Vojenská přehlídka z roku 2017

reklama

Další články

 1. V Praze na Strahově protestuje 1500 taxikářů

  Společnost ·

  Počet řidičů taxi protestujících ve čtvrtek v Praze proti alternativním přepravním službám typu Uber vzrostl. Před 11:00 se jich sjelo na parkoviště u strahovského sta…

 2. USA masivně zvýší rozpočtové výdaje

  Byznys ·

  Američtí senátoři se ve středu domluvili na masivním zvýšení rozpočtových výdajů. Díky němu bude přitom možné realizovat řadu rozvojových programů a navýšení financí p…

 3. Schulz odejde z čela SPD, nahradí jej Nahlesová

  Společnost ·

  Šéf německých sociálních demokratů Martin Schulz odejde z čela strany. Ve středu večer to potvrdil na tiskové konferenci v Berlíně. Dvaašedesátiletého politika, který …

 4. CDU/CSU a SPD se domluvily na koaliční smlouvě

  Společnost ·

  Německo s největší pravděpodobností povede opět velká koalice. Konzervativní unie CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové a sociální demokracie (SPD) se podle informací ser…

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.