reklama

V pondělí se má naplnit dohoda mezi EU a Tureckem. Z Řecka bude navráceno 500 migrantů

Z Řecka do Turecka by měla být v pondělí vrácena první skupina běženců, čímž se začne uplatňovat dohoda mezi Evropskou unií a Tureckem. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na nejmenovaný zdroj z Evropské komise. V první skupině vrácených migrantů bude prý 500 lidí. Začátek naplnění dohod bez bližšího upřesnění ve čtvrtek potvrdil i turecký premiér Ahmet Davutoglu.

Mohlo by vás zajímat

Navrácenými osobami budou „Syřané, kteří nepožádali o azyl, Afghánci a Pákistánci,“ uvedl zdroj z Bruselu. Neupřesnil nicméně, z jaké oblasti by migranti měli putovat, zda půjde o vnitrozemí či některý z ostrovů. Neřekl ani, zda budou do Turecka dopraveni letecky či po moři.

Mluvčí Evropské komise Natasha Bertaudová potvrdila, že pondělí je „dnem D“, pokud jde o novou dohodu mezi EU a Tureckem. Podle Bertaudové „budou vráceni ti, jejichž žádosti o azyl byly označeny za nepřípustné, protože mohou získat ochranu i v Turecku“.

Nejmenovaný zdroj z řecké vlády uvedl, že migranti „s vysokou pravděpodobností“ pocestují z ostrovů Chios či Lesbos, kde jsou v přeplněných registračních centrech tisíce uprchlíků. „Nevylučujeme, že bude v pondělí vrácen určitý počet lidí, nemůžeme ale potvrdit, kolik jich bude,“ uvedl nejmenovaný řecký představitel.

Turecký premiér Davutoglu v televizi uvedl, že proces vracení běženců z Řecka do Turecka nepovede ke zvýšení počtu uprchlíků, kteří již nyní v Turecku jsou, protože jiní budou posílání do EU. Zároveň řekl, že „už nebude důvod pro ztráty na životech lidí, kteří doufají, že při cestě do Evropy překonají Egejské moře“.

Na ostrově Lesbos jsou na denním pořádku demonstrace, které pořádají desítky uprchlíků na protest proti plánovanému vracení do Turecka. Ve čtvrtek se jich protestní akce zúčastnilo v registračním táboře v obci Moria asi 50.

Aktivní jsou turečtí pohraničníci na moři: pobřežní stráž včera mezitím zadržela v moři v nafukovacím člunu 26 uprchlíků mířících na Lesbos a vrátila je zpět do Turecka, upozornila televize Habertürk TV.

 

 

Zdroj: ČTK

V pondělí se má naplnit dohoda mezi EU a Tureckem. Z Řecka bude navráceno 500 migrantů Foto: Ververidis Vasilis / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Česko podepsalo s Čínou na 30 obchodních dohod

    Byznys ·

    Účastníci ekonomického fóra na pražském Žofíně podepsali dnes za účasti prezidentů Česka a Číny na 30 obchodních dohod v nejrůznějších oblastech. Jedna z nich zahrnuje…

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.