reklama

V souvislosti s atentátem v Istanbulu zadržela policie tři ruské občany

Turecká policie zadržela po úterním sebevražedném útoku v Istanbulu tři ruské občany, které podezírá z napojení na radikální hnutí Islámský stát (IS). Informovala o tom dnes agentura Reuters. Zadržení tří osob potvrdil také ruský zastupitelský úřad. Turečtí policisté dnes nad ránem zasahovali také ve městě Antalya na pobřeží Středozemního moře. Podle agentury Dogan tam provedli prohlídku objektu, kde podezřelí pobývali, a zabavili rovněž dokumenty a CD.

Mohlo by vás zajímat

Policie dnes v souvislosti s útokem v Istanbulu provedla také razii na šesti místech v provincii Izmir. Zadržela tam šest lidí, které podezírá z toho, že verbovali bojovníky pro Islámský stát.

Sebevražedný útočník se v úterý odpálil v historickém centru evropské části Istanbulu v davu zahraničních turistů. Zemřelo deset lidí, převážně německých občanů. Rovněž 12 z 15 zraněných jsou Němci.

K pumovému útoku se dosud nikdo nepřihlásil. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan oznámil, že pachatelem byl 28letý muž syrského původu, který se narodil v Saúdské Arábii.

Turecký deník Hürriyet dnes napsal, že tajná služba MIT bezpečnostní složky před možným teroristickým útokem varovala. Její varovné zprávy dostaly úřady v polovině prosince a znovu 4. ledna. Rozvědka došla k závěru, že v zemi operují členové Islámského státu, kteří plánují sebevražedné útoky na „v Turecku žijící nemuslimy, cizince, na turistické oblasti a místa hojně navštěvovaná lidmi ze zahraničí, na velvyslanectví či konzuláty a zařízení NATO“, citoval list z dokumentu.

Turecko, na jehož jihovýchodě v současnosti vládní síly bojují s kurdskými separatisty, se v poslední době několikrát stalo terčem teroristických útoků připisovaných Islámskému státu. Loni v říjnu si dva výbuchy v centru Ankary vyžádaly téměř 100 mrtvých. Exploze nastaly krátce před začátkem mírového pochodu proti narůstajícímu násilí mezi tureckou armádou a kurdskými separatisty. Loni v červenci sebevražedný atentátník zaútočil na kulturní středisko v městě Suruç u hranice se Sýrií. Zabil 33 lidí a přes sto osob zranil.

 

Zdroj: ČTK

V souvislosti s atentátem v Istanbulu zadržela policie tři ruské občany Foto: ČTK/DPA/Holly Pickett

reklama

Další články

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.