reklama

Varufakis může být brzy odvolán z funkce ministra financí, spekuluje řecký tisk

Řecký tisk šíří spekulace, že by tamní ministr financí Janis Varufakis mohl být v brzké době odvolán z funkce. Podle týdeníku To Vima Varufakis na pátečním zasedání ministrů financí eurozóny v Rize před svými kolegy působil nepřipraveně a byl zcela izolován. „ Ztratil veškerou důvěryhodnost, “ napsal list.    

Mohlo by vás zajímat

O Varufakisově odchodu se v tisku spekulovalo již dříve, vláda však tyto spekulace popírala, připomíná agentura DPA.

Někteří ministři financí eurozóny po pátečním zasedání poprvé připustili, že uvažují o možnosti odchodu Řecka z eurozóny v případě, že se země nedokáže do konce června dohodnout s mezinárodními věřiteli na dalším financování.

Silně zadlužené Řecko se nyní kvůli nedostatku hotovosti potýká s hrozbou platební neschopnosti. Eurozóna v březnu schválila čtyřměsíční prodloužení záchranného programu pro Řecko, výplatu zbývajících 7,2 miliardy eur (téměř 200 miliard Kč) z tohoto programu ale pozastavila do zhodnocení reformních plánů nové řecké vlády.

Řecku se zatím nepodařilo s věřiteli na podobě reforem dohodnout. Snaží se proto získat peníze na financování svého provozu a splácení půjček od Mezinárodního měnového fondu (MMF) ze státního sektoru. Řecký parlament v pátek schválil kontroverzní vládní plán záboru veškeré volné hotovosti na všech stupních státní správy a ve veřejnoprávních institucích, mimo jiné i v nemocnicích a školách. O tomto rozhodnutí řeckého parlamentu jsme psali zde.

Nejmenovaný představitel řecké vlády agentuře Reuters řekl, že se řecký premiér Alexis Tsipras a německá kancléřka Angela Merkelová včera v telefonickém rozhovoru shodli na tom, že chtějí během jednání Řecka s věřiteli zůstat v kontaktu. Uvedl také, že odborné týmy Řecka a věřitelů plánují na pondělí telekonferenci a na středu schůzku, aby jednání urychlily.

 

Zdroj: ČTK

 

Varufakis může být brzy odvolán z funkce ministra financí, spekuluje řecký tisk Foto: ČTK/AP/Geert Vanden Wijngaert - J. VARUFAKIS

reklama

Další články

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.