reklama

Ve Francii loni požádalo o azyl více než 100.000 lidí

Francie v roce 2017 obdržela více než 100.000 žádostí o azyl, což představuje "historickou" úroveň. Uvedla to dnes agentura AFP a připomněla, že vláda připravuje nový přistěhovalecký zákon, o kterém se již živě debatuje. Generální ředitel úřadu pro ochranu uprchlíků a osob bez státní příslušnosti (Ofpra) Pascal Brice připomněl, že v roce 1981, od kterého Ofpra vede údaje, to bylo méně než 20.000 žádostí. Relativně nejpočetnější skupinu mezi loňskými žadateli tvořili Albánci, kteří ale nemají valné šance azyl získat.

Mohlo by vás zajímat

Žádostí o azyl bylo loni 100.412, 17 procent více než v roce 2016, kdy meziroční nárůst činil 6,5 procenta. Jde o "přetrvávající" nárůst, ale "není to masivní příliv", usoudil Brice. "Potvrzuje to, že Francie patří k hlavním zemím, kde se v Evropě žádá o azyl," uvedl. Francie je nicméně pozadu zejména za Německem, které v letošním roce očekává skoro 200.000 žadatelů.

"Míra schválení", které žadatelům umožňuje stát se uprchlíky, se z 38 procent v roce 2016 snížila na 36 procent. Pokles podle Briceho způsobili žadatelé, jako jsou Albánci.

Loni skutečně vévodila zemím původu žadatelů o azyl Albánie: 7630 žádostí představovalo zvýšení o 66 procent. Vzhledem k tomu, že Albánie se považuje za "bezpečnou zemi", Ofpra poskytla ochranu pouze 6,5 procentům žadatelů.

Tento opakující se jev, související podle Briceho s ekonomickou migrací, znepokojuje francouzské a albánské úřady, které v létě spustily program zaměřený na potírání sítí nelegální migrace.

Druhou zemí v pořadí je Afghánistán s 5987 žádostmi (vzestup o šest procent), z nichž se vyhovělo 83 procentům. Následuje Haiti, Guyana, Súdán a Guinea. Vysledovat se dá také silný růst počtu migrantů z frankofonní západní Afriky, zejména Pobřeží slonoviny, který se více než zdvojnásobil, a také Konga. To podle Ofpra odráží fenomén migrační trasy vedoucí přes Libyi.

Ačkoliv uprchlíci ze Sýrie získávají ochranu v 95 procentech případů, což je velmi vysoká míra, loni podali ve Francii o desetinu méně žádostí.

Zkrátila se také na "téměř tři měsíce" doba potřebná k vyřízení žádosti a Ofpra pracuje na tom, aby se letos tato doba zkrátila na dva měsíce, jak stanovil prezident Emmanuel Macron, a to s přísným respektováním práv každého žadatele, ujistil Brice.

Návrh nového zákona o azylu a přistěhovalectví má být vládě předložen příští měsíc.

 

Zdroj: ČTK

Ve Francii loni požádalo o azyl více než 100.000 lidí Foto: Shutterstock

reklama

Další články

 1. Trump je prý ochoten jednat s Kimem

  Společnost ·

  Americký prezident Donald Trump, který doposud šířil převážně ostrá prohlášení na adresu severokorejského vůdce, prohlásil, že je připraven s Kim Čong-unem telefonicky…

 2. Pojem Smart City zná v Česku pouhých 19 % lidí

  Tech ·

  Pojem Smart City zná v Česku pouze 19 procent lidí. Vyplývá to z průzkumu, který pro společnost E.ON zpracovala agentura Ipsos. Koncept takzvaných chytrých řešení využ…

 3. Ceny ropy kvůli růstu těžby v USA klesly

  Byznys ·

  Po růstu na nejvyšší hodnoty od května 2015 ceny ropy v pátek klesly v reakci na zvýšení těžby ve Spojených státech i kvůli oslabení poptávky po produkci amerických ra…

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.