reklama

Vědci z ČVUT vyvinuli kameru, která umí z pohybu očí detekovat psychické poruchy

Vědci z Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze vytvořili speciální kameru, počítač a software, který na základě sledování očních pohybů může pomoci při diagnostice dyslexie i jiných poruch. Podle řešitele projektu z Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze Martina Dobiáše může ale využití této technologie dosáhnout ještě dál. Vedle diagnostiky by mohl pomoci i v personalistice nebo v oblasti bezpečnosti.

Mohlo by vás zajímat

„V prvé řadě se vyhodnocuje pohled člověka. Měříme tedy souřadnice pohledu oka a vyhodnocuje se reakce. Například u dyslexie promítáme dětem puntík, dostanou instrukci, aby ho sledovaly, a my vyhodnocujeme, jak jsou schopné ten puntík sledovat,“ vysvětlil na rádiu Zet řešitel projektu z Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze Martin Dobiáš. Dyslexie a jiné poruchy učení byly předmětem počátečního výzkumu, později však vědci zjistili, že jsou možné i další aplikace tohoto zařízení v psychologii, neurologii nebo managementu.

Přístroj sleduje a měří takzvané fixace a sakády. Fixace je to, kam se člověk dívá. Sakáda je pak pohyb mezi těmito fixacemi. „Pokud člověk trpí nějakou psychickou poruchou tak má větší množství odskoků, než člověk, který tento problém nemá,“ řekl Dobiš s tím, že zařízení je schopno upozornit na nějaký podezřelý scénář chování. Interpretaci ale musí poskytnout lékař. Na různé problémy a poruchy pak musí existovat i jiné zadání, které má být cílem měření.

Vedle diagnostiky nemocí ale vědci z ČVUT testovali využití kamery v personalistice. Zařízení může podle Dobiáše v této oblasti pomoci při výběru a hodnocení nových pracovníků a testování jejich kompetencí. „Zaměřili jsme se například na flexibilitu, pozornost, rozhodování, řešení problémů nebo zákaznickou orientaci,“ dodal. Další využití by technologie vědců z ČVUT v kombinaci s vhodně navrženými modelovými situacemi mohla najít i na poli bezpečnosti a fungovat jako jakýsi detektor lži. 

 

 

Celý rozhovor s Martinem Dobiášem si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

 

Vědci z ČVUT vyvinuli kameru, která umí z pohybu očí detekovat psychické poruchy Foto: ekonom.feld.cvut.cz

reklama

Další články

  1. Metro D by mohlo jezdit až do Jesenice

    Společnost ·

    Do Jesenice u Prahy by mohlo být protaženo pražské metro, které by v tomto úseku jezdilo po povrchu. Středočeský kraj i Praha počítají se vznikem pracovní skupiny, kte…

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.