reklama

Velká Británie je blízko dohodě s EU o irské hranici

Velká Británie se v rámci jednání o brexitu přiblížila dohodě s Evropskou unií o režimu na hranici mezi Irskem a Severním Irskem. Zástupci Londýna tento týden předložili návrhy, jejichž cílem je zabránění vzniku „tvrdé hranice“ mezi Severním Irskem a Irskem. Informaci ve čtvrtek přinesl britský list The Times. Mluvčí britské předsedkyně vlády Theresy Mayové k tomu později podle agentury Reuters dodal, že i nadále pokračuje jednání mezi Británií a EU.

Mohlo by vás zajímat

EU jmenovala budoucí režim na irské hranici jako jedno ze tří hlavních témat, u nichž musí být v současné fázi rozhovorů o vystoupení Británie z EU dosaženo nejpozději do poloviny prosince pokroku, pokud mají jednání postoupit do fáze jednání o uspořádání budoucích obchodních a dalších vztahů mezi blokem a Británií.

Vrcholní představitelé EU se rovněž v lednu chystají navrhnout dohodu o dvouletém přechodném pobrexitovém období, píší londýnské Timesy s odvoláním na unijní zdroje. Unie podle listu chce na prosincovém summitu EU přislíbit urychlení dojednávání přechodné dohody, která má zachovat stávající vztahy EU s Británií.

Irský ministr zahraničí Simon Coveney ale ve čtvrtek prohlásil, že plány Londýna musejí být „významně“ jasnější, než jsou nyní. Zároveň vyjádřil naději, že se jednání podaří v polovině prosince posunout do druhé fáze. „Pokud nebude možné to udělat, tak nebude,“ uvedl čerstvý vicepremiér irské vlády Coveney.

Podstatný při řešení problematiky hranice mezi Irskem a Spojeným královstvím bude i názor severoirské Demokratické unionistické strany (DUP), která podporuje menšinovou vládu premiérky Mayové v Londýně. Předsedkyně DUP Arlene Fosterová ve čtvrtek zopakovala, že nepřijme žádný kompromis, který by znamenal komplikace ve vztahu Severního Irska s Anglií, Walesem a Skotskem. „Nelze dohodnout žádné ujednání, které by zradilo princip celistvosti jednotného trhu Spojeného království,“ uvedla.

O řešení problému hranice mezi Irskou republikou a Severním Irskem bude v pátek s irským premiérem Leem Varadkarem jednat v Dublinu předseda Evropské rady Donald Tusk. V pondělí se pak v Bruselu setká s britskou premiérkou Mayovou předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker a hlavní unijní vyjednávač pro brexit Michel Barnier.

Další otázkou projednávanou v nynějších jednáních o „rozvodu“ je finanční vyrovnání, kde se podle informací médií a vyjádření diplomatů z posledních dní patrně také rýsuje dohoda. Třetím tématem jsou práva občanů EU v Británii a Britů v EU po brexitu. Předseda Evropské rady Tusk v polovině listopadu připustil, že na rozdíl od tématů finančního vyrovnání a irské hranice část rozhovorů týkající se práv občanů po brexitu pokračuje dobře.

Pokud jde o „účet za rozvod“, měla by Británie unii podle úterních informací deníků The Daily Telegraph a Financial Times zaplatit mezi 45 a 55 miliardami eur (1,1 bilionu Kč až 1,4 bilionu korun).

 

 

Zdroj: ČTK

Velká Británie je blízko dohodě s EU o irské hranici Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. OPEC se dohodl, že prodlouží omezení těžby ropy

    Byznys ·

    Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) se na čtvrtečním zasedání ve Vídni dohodla na tom, že prodlouží omezení těžby ropy o devět měsíců, tedy do konce příštího roku…

  2. Mohou se obyvatelé Zimbabwe těšit na budoucnost?

    Společnost ·

    Jaká bude budoucnost Zimbabwe po politickém pádu jejího dlouholetého prezidenta Roberta Mugabeho? Nebude jeho nástupce Emmerson Mnangagwa, ještě do nedávna jeho pravá …

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.