reklama

Většina Němců si myslí, že je skandál kolem automobilky Volkswagen přehnaný

Téměř dvě třetiny Němců považují skandál kolem falšování emisních testů automobilkou Volkswagen za přehnaný a domnívají se, že firma nadále vyrábí vynikající vozy. Podle agentury Reuters to vyplývá z průzkumu společnosti Prophet.

Mohlo by vás zajímat

Šedesát procent dotazovaných podle průzkumu předpokládá, že skandál z dlouhodobého hlediska nepoškodí značku Made in Germany. Téměř dvě třetiny Němců pak očekávají, že aféra bude brzy zapomenuta. Někteří respondenti nicméně vyjádřili obavy, že problémy Volkswagenu by mohly poškodit další podniky, které těží z dobré pověsti německých výrobků.

Stejného názoru je i nezávislá konzultantka v oblasti řízení rizik Hana Lešenárová, která žije v Německu. Podle ní aféra Volkswagenu poškodí Německo na několika úrovních. Nejenže se záležitost týká automobilového průmyslu, který je pýchou německé ekonomiky, ale zasáhla i citlivou oblast týkající se ochrany životního prostředí, řekla Lešenárová na rádiu Zet. Celý rozhovor o důsledcích aféry Dieselgate si můžete poslechnout zde.

Skandál vypukl 18. září, kdy americká Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) obvinila Volkswagen, že u vozů s naftovými motory používal software umožňující při testování emisí skrývat vysoce nadlimitní hodnoty toxických oxidů dusíku.

Volkswagen přiznal, že software instaloval v celém světě do zhruba 11 milionů aut, včetně 1,2 milionu vozů české značky Škoda Auto. Největší skandál v historii Volkswagenu snížil cenu akcií automobilky o třetinu a donutil k odchodu dlouholetého generálního ředitele Martina Winterkorna.

Ve Spojených státech nyní hrozí Volkswagenu pokuta ve výši až 18 miliard dolarů (430 miliard Kč). Firma je vyšetřována i v řadě dalších zemí, včetně Německa, Francie či Itálie. Agentura Reuters dnes s odvoláním na soudní zdroj uvedla, že o zahájení vyšetřování Volkswagenu usiluje rovněž Španělsko.

 

Zdroj: ČTK, Zet

Většina Němců si myslí, že je skandál kolem automobilky Volkswagen přehnaný Foto: ToskanaINC / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Tým Alter Eko

    Společnost ·

    Magazín Alter Eko je pravidelný pořad rádia Zet, ve kterém osobnosti z byznysu a ekonomické sféry vedou rozhovory s úspěšnými lidmi z různých oborů. Seznamte se s týme…

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.