reklama

Visingr: „Žádná dobrá řešení situace s KLDR neexistují. Jsou jen velmi špatná a tragicky špatná“

Problematika Severní Koreje se blíží ke svému konci. Myslí si to alespoň vojenský analytik, bezpečnostní poradce a publicista Lukáš Visingr. Nasvědčují tomu i události uplynulých dní, kdy silně narůstá tenze zejména mezi KLDR a Spojenými státy. Obávaný vojenský úder by podle Visingra sice byl až poslední možností, tato varianta je však blíže, než kdy byla. I při hypotetickém vojenském scénáři a následné porážce severokorejského režimu zde ale zůstává viset otázka: „Co bude dál?“.

Mohlo by vás zajímat

Atmosféra na poli problematiky se Severní Koreou o uplynulém víkendu ještě více zhoustla. Zatímco americký viceprezident Mike Pence upozornil při návštěvě demilitarizované zóny na hranici mezi Severní a Jižní Koreou, že „éra strategické trpělivosti“ s KLDR je u konce, Severní Korea ve svých provokacích nepolevuje. Náměstek severokorejského ministra zahraničí uvedl, že Pchjongjang bude pokračovat v testování raket a to „na týdenní, měsíční a roční bázi“. 

Podle Visingra je však eskalace problému na spadnutí.  „Dá se očekávat, že tu bude přinejmenším velmi silný tlak od USA na Čínu, aby nějakým způsobem Severní Koreu přiměla k poslušnosti. Nějaké projevy toho už se dají pozorovat. Například Čína odmítla kupovat severokorejské uhlí, což byl jeden z posledních legální zdroj příjmu pro KLDR,“ řekl. Spojené státy by také mohly uvalit na KLDR totální karanténu. Visingr očekává, že vojenský úder bude na pomyslném konci seznamu kroků proti KLDR, přesto se tato možnost výrazně přiblížila. „Je to teď asi pravděpodobnější než kdykoliv dřív v předchozích 20 letech,“ dodal.

Musel by to být blesk z čistého nebe

Pokud by však došlo k vojenskému úderu, muselo by se podle Visingra jednat o scénář bleskové, překvapivé akce. Severní Korea má velké množství dělostřeleckých a raketových zbraní, které je však na kapalné palivo. Jejich natankování podle Visingra trvá i několik hodin a tak by Spojené státy měly šanci je vyřadit před tím, než by je stačila severokorejská armáda použít. „Kromě odzbrojujícího úderu, který by měl vyřadit jejich vojenské kapacity, se dá očekávat, že by Američané provedli takzvaný dekapitační úder, takříkajíc setnutí hlavy. Snažili by se eliminovat severokorejské vojenské a politické vedení. To znamená zlikvidovat Kim Čong-una a celé stranické a vojenské vedení kolem něj,“ vysvětlil dále Visingr.

Celá akce by se podle Visingra dala provést kombinací střel s plochou dráhou letu, letadel i speciálních jednotek. „Neříkám, že by to bylo jednoduché, pravděpodobně by to bylo velmi složité a asi by se to nepovedlo na 100 procent,“ řekl.

Visingr však na rádiu Zet upozornil, že ještě komplikovanější by však byla v případě hypotetické porážky severokorejského režimu. Nikdo totiž neví, co by bylo dál. Nabízející se otázka znovusjednocení Korejského poloostrova by podle vojenského analytika byla totální katastrofou. „Musíme si uvědomit, že v Severní Koreji žijí miliony lidí, kteří jsou zbídačelí, vyhladovělí. Velká část z nich je totální propagandou, řeknu to vulgárně, vygumovaná. Je těžko představitelné, že by se vysoce vyspělá Jižní Korea, jedna z nejvyspělejších zemí na světě, mohla sjednotit s něčím tak strašlivým, jako je Severní Korea, aniž by ji to prakticky zničilo,“ řekl. Objevil se také scénář, že by Severní Koreu mohla anektovat Čína.

„Tady žádné dobré řešení neexistuje. Musíme se čelem postavit k tomu, že tu jsou pouze řešení velmi špatná a tragicky špatná. Nezávidím nikomu, kdo má tu odpovědnost a bude o tom muset rozhodovat,“ řekl Visingr.

 

 

Celý rozhovor s vojenským analytikem, bezpečnostním poradcem a publicistou Lukášem Visingrem si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

 

Visingr: „Žádná dobrá řešení situace s KLDR neexistují. Jsou jen velmi špatná a tragicky špatná“ Foto: ČTK/AP/Wong Maye-E

reklama

Další články

 1. Čínská ekonomika nabývá na síle

  Byznys ·

  Růst čínské ekonomiky v prvním čtvrtletí dosáhl nejrychlejšího tempa od roku 2015. Čínský statistický úřad oznámil, že hrubý domácí produkt (HDP) se meziročně zvýšil o…

 2. Pence: Éra trpělivosti s KLDR je u konce

  Společnost ·

  Americký viceprezident Mike Pence dnes navštívil demilitarizovanou zónu na hranici mezi Jižní a Severní Koreou, včetně hraničního přechod Pchanmundžom. Při této přílež…

 3. United Airlines zavádí novou rezervační politiku

  Společnost ·

  Americký letecký dopravce United Airlines přistoupil ke změně rezervační politiky. Společnost uvedla, že od nynějška budou zaměstnancům a členům posádky přidělena seda…

 4. Turci přijali Erdoganovu změnu ústavy

  Společnost ·

  V dnešním tureckém referendu zvítězili zastánci změn ústavy, které posílí pravomoce hlavy státu. Vyplývá to z výsledků zveřejněných agenturou Anadolu. Po sečtení 99 pr…

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.