reklama

Vláda počítá s tím, že ČR do roku 2020 určí, kdy přijme euro

Vláda plánuje vést rozhovory o zavedení eura v České republice tak, aby mohla ještě před rokem 2020 určit termín pro vstup do eurozóny. Vyplývá to z koncepce politiky České republiky v Evropské Unii, kterou dnes schválila vláda. Státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza (ČSSD) řekl, že by Česko mělo do pěti let rozhodnout, kdy euro přijme. 

Mohlo by vás zajímat

Vláda v nové koncepci stanovuje čtyři principy české politiky v Evropské unii a pět cílů a priorit v unii. Jednou z těchto priorit je i příprava na vstup do eurozóny, k čemuž dokument uvádí: „Vláda proto povede důkladnou veřejnou diskusi o dopadech členství v eurozóně, aby se ještě před rokem 2020 mohl otevřít prostor pro politické rozhodnutí o zapojení ČR do ERM II (evropského mechanismu směnných kurzů - pozn. red.) a s tím související rozhodnutí o termínu vstupu ČR do eurozóny.“

Podle Prouzy chce vláda během této debaty předkládat čísla a analýzy, aby diskuse o přijetí eura nebyla pouze emocionální, jak ji podle státního tajemníka vedl bývalý prezident Václav Klaus. „Potřebujeme předkládat čísla a bořit mýty, které existují. Když se podíváte na realitu zemí, které přijímaly euro, tak nikde se žádný z těch mýtů o zvyšování cen a krachu ekonomiky nenaplnil,“ uvedl Prouza.

„Vláda chce debatu rozvířit tak, abychom nejpozději v roce 2020 mohli udělat to politické rozhodnutí. Bude-li to možné dřív, tak dřív, ale v roce 2020 bychom měli mít jasno,“ doplnil.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) už dříve označil rok 2020 jako technicky nejbližší možný termín vstupu Česka do eurozóny. Koaliční hnutí ANO je ale proti tomu, aby vláda termín stanovila. Podle prezidenta Miloše Zemana, který je dlouhodobým stoupencem společné evropské měny, by ji Česko technicky mohlo stihnout přijmout do tří let.

 

Zdroj: ČTK

Vláda počítá s tím, že ČR do roku 2020 určí, kdy přijme euro Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Francie odškodní Rusko miliardou eur

    Byznys ·

    Francie zaplatí Rusku 1,1 miliardy euro jako kompenzaci za to, že mu na základě sankcí kvůli konfliktu na Ukrajině nedodá dvě vrtulníková plavidla Mistral. Uvedl to se…

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.