reklama

Volkswagenu klesl v červenci kvůli slabé poptávce v Rusku a Číně prodej o čtyři procenta

Německý automobilový koncern Volkswagen zaznamenal v červenci meziroční pokles prodeje o 3,7 procenta na 792 100 vozů. Situaci ovlivnila především slabá poptávka v Číně, Rusku a v Brazílii. V období od ledna do července prodej meziročně podle informací Volkswagenu klesl o procento na 5,83 milionu vozů.  

Mohlo by vás zajímat

„Celková ekonomická situace v Číně, Rusku a Brazílii zůstává obtížná,“ uvedl člen představenstva koncernu Christian Klingler, který je odpovědný za prodej a marketing. „Skupina Volkswagen není vůči tomuto vývoji imunní,“ dodal.

Ve střední a východní Evropě se prodej koncernu v prvních sedmi měsících roku propadl téměř o 11 procent. Silný růst poptávky v České republice, Maďarsku a Rumunsku podle firmy nedokázal kompenzovat více než čtyřicetiprocentní propad na ruském trhu. V Číně prodej Volkswagenu od ledna do července klesl o více než pět procent a v Brazílii se propadl téměř o třetinu.

Čína je největším trhem automobilky Volkswagen, tamní poptávka se však dostala pod tlak kvůli zpomalování hospodářského růstu. Poradenská společnost EY v úterý varovala, že vysoká závislost na čínském trhu by nyní mohla německým automobilkám přinášet problémy.

„Všichni, kdo mají v Číně zvlášť silnou pozici, se budou muset v příštím roce smířit s poklesem zisků,“ uvedl odborník na automobilový průmysl Ferdinand Dudenhöffer. Čínské sdružení výrobců automobilů (CAAM) v červenci předpovědělo, že růst prodeje aut v Číně letos zpomalí na tři procenta ze zhruba sedmi procent v loňském roce. Podle Dudenhöffera však není vyloučeno, že se prodej v letošním roce dokonce sníží.

Součástí koncernu Volkswagen je rovněž česká Škoda Auto. Ta už v pondělí oznámila, že v červenci dodala zákazníkům 82 800 aut. Prodej tak ve srovnání se stejným obdobím loňského roku stagnoval. V Číně se ale prodej divize propadl o více než 12 procent a v Rusku dokonce o více než 40 procent.

Součástí koncernu Volkswagen jsou kromě vlajkové značky VW a české Škody také například Audi, Seat, Porsche, Bentley, Bugatti či Lamborghini. V prvním pololetí se prodej koncernu snížil o půl procenta na 5,04 milionu vozů. Volkswagen však vystřídal v čele světového automobilového trhu japonského konkurenta Toyotu, který vykázal pokles prodeje o 1,5 procenta na 5,02 milionu vozů.


Zdroj: ČTK

Volkswagenu klesl v červenci kvůli slabé poptávce v Rusku a Číně prodej o čtyři procenta Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. EPH jedná s Italy o koupi Slovenských elektráren

    Byznys ·

    Italská energetická společnosti Enel a česká skupina Energetický a průmyslový holdingu (EPH) zahájily jednání ohledně prodeje většinového podílu ve Slovenských elektrá…

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.