reklama

Vrácení dárků umožňují většinou e-shopy, u drobných obchodníků to může být problém

Lidé by si měli před koupí dárků zjistit, zda obchod umožňuje vrácení koupeného zboží. Obchody to mají většinou stanovené ve svých podmínkách. Miloš Borovička z dTestu na rádiu Zet říká, že obchodníci dobře vědí o velké konkurenci. Zejména pak e-shopy a větší řetězce umožňují vrácení dárků. Problém pak může nastat u menších prodejců, pro které je vzácná každá koruna. 

Mohlo by vás zajímat

Mnoho lidí dost možná na poslední chvíli zjišťuje, jaká je možnost vrácení nevhodného dárku. Otázkou je, zdali není pozdě.

„Vždy záleží na podmínkách konkrétního obchodu. Neexistuje zákonné právo na vrácení dárku bez udání důvodu v kamenných obchodech. Záleží pouze na podmínkách, které si stanovíme při koupi. Většinou je prodávající má ve svých obchodních podmínkách nebo nákupním řádu. Nebo sám řekne do 31. 12. do 15. 1.,“ říká Borovička.

Na tyto skutečnosti by měl člověk myslet před koupí samotného dárku. Pokud máte tušení, že by se dárek nemusel dané osobě líbit, tak byste si měli zjistit pravidla před koupí samotného výrobku.

Problém s vrácením zboží by neměl vzniknout u e-shopů nebo velkých řetězců. Drobní obchodníci pak vrácení zboží neakceptují. Podle Borovičky je pro ně totiž každá koruna vzácná.

„Co se týká vrácení dárků, tak je to trochu něco jiného než reklamace. Jedná se o odstoupení od smlouvy bez udání důvodu. My ten důvod samozřejmě uvést můžeme, ale nemá žádnou právní relevanci. Pokud chceme vrátit vánoční dárek, tak se rozlišuje, kde bylo zboží koupeno. Právo odstoupit bez udání důvodu máme totiž pouze v případě, že smlouvu uzavíráme takzvanými prostředky komunikace na dálku tedy nejčastěji na dálku v takzvaných e-shopech,“ uvedl Borovička.

Pokud jste nakoupili zboží v e-shopech, tak můžete odstoupit od smlouvy do čtrnácti dnů od jeho převzetí. Poté má člověk čtrnáct dní na to, aby zboží doručil zpátky do e-shopu. U reklamací na místo toho můžete zboží reklamovat po celou dobu záruční doby. 

 

 

Zdroj: Zet

Vrácení dárků umožňují většinou e-shopy, u drobných obchodníků to může být problém Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Metro D by mohlo jezdit až do Jesenice

  Společnost ·

  Do Jesenice u Prahy by mohlo být protaženo pražské metro, které by v tomto úseku jezdilo po povrchu. Středočeský kraj i Praha počítají se vznikem pracovní skupiny, kte…

 2. Patnáct nadějných startupů pro rok 2017

  Byznys ·

  Nový rok 2017 je tady a s ním je potřebné předpovědět, jaké startupy vezmou technologickou oblast útokem. Internetový magazín Business Insider oslovil experty na rizik…

 3. Ohlédnutí za světovými událostmi roku 2016

  Společnost ·

  První pracovní den roku 2017 je už skoro za námi, na malou chvilku ale ještě zavítáme do roku předešlého. Pamatujete ještě, co ve světě přinesl rok 2016? Měsíc po měsí…

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.