reklama

Výběr ze zahraničního tisku: Inflace v Rakousku; Vztahy mezi Putinem a Orbánem

Světová média píší 9. prosince o inflaci v Rakousku, která je nejvyšší v eurozóně. Píší také o tom, že přátelství s ruským prezidentem Putinem snížilo důvěryhodnost maďarského premiéra Orbána v očích západních partnerů.

Mohlo by vás zajímat

Rakouský deník Die Presse se zamýšlí nad důvody, proč má tato země nejvyšší inflaci v eurozóně. Podle deníku by na tom vzhledem k riziku deflace v Evropě nebylo nic špatného, kdyby za růstem cen nestály vysoké daně a poplatky. V takovém případě snižuje relativně vysoká inflace blahobyt i kupní sílu, uvádí deník. Soukromá spotřeba sice ještě stále přispívá k mírnému růstu ekonomiky, ale reálné mzdy i míra úspor již léta klesají či stagnují. Jinými slovy, Rakušanům pomalu docházejí peníze, upozorňuje Die Presse.

Anglicky psaný ruský deník Moscow Times si klade otázku, zda přichází konec dobrých vztahů mezi Ruskem a Maďarskem. Od začátku ukrajinské krize nemá ruský prezident Putin v Evropské unii příliš mnoho přátel, ale maďarský premiér mezi ně zatím patří, uvádí list. Jenže východní orientace Maďarsku doposud nic nepřinesla, naopak snížila premiérovu důvěryhodnost v očích západních partnerů, vysvětluje deník. Příliš velká důvěra v Rusko i samotného Putina se ukázaly být rizikovou strategií a je otázka, zda ji nyní premiér nevymění za jinou, píší Moscow Times.

Britský The Telegraph si všímá zprávy o potlačování chudoby a využívání potravinových bank. Zpráva se nezmiňuje o tom, že některé chudé rodiny utrácejí až čtvrtinu příjmu za tabákové výrobky, píše deník. Problematika výdajů za alkohol, tabák a hazard totiž otevírá otázku, zda si chudí lidé za svoji chudobu nemohou tak trochu sami, pokračuje The Telegraph a dodává, že je pochopitelné, že právě tomuto tématu se autoři studie chtěli vyhnout. Jenže pokud se chceme problémem seriózně zabývat, nelze před těmito aspekty zavírat oči. Je nutné hledat komplexní řešení, upozorňuje The Telegraph.

New York Times se vracejí k dubnové zprávě Světové zdravotnické organizace o celosvětovém stavu rezistence bakterií vůči antibiotikům. Podle té vstupuje lidstvo do nové post-antibiotické éry, píše deník. Může za to především nadměrné podávání antibiotik zvířatům a jejich nerozumné a nekontrolované nasazování u lidí. Například Indie se rozhodla problém řešit a kromě zavádění hygienických opatření hodlá také zpřísnit pravidla prodeje doposud volně dostupných antibiotik. Je nejvyšší čas přijmout příslušná opatření, protože zatímco bakterie se vyvíjejí, farmaceutický průmysl přestává vývoj nových antibiotik zajímat, protože není dostatečně výnosný, uzavírají New York Times.

The Washington Post komentuje výrok prezidenta Obamy o tom, že rasismus má v americké společnosti hluboké kořeny. Podle deníku ničemu nepomůže nalhávat si, že to tak není. Problémy rozdělení komunit a obrovské majetkové rozdílu mezi bělochy a černochy je třeba řešit. Když ale pravdu někdo vysloví nahlas, vždy to některé lidi rozčílí, píše The Washington Post.

USA Today se věnuje tématu bezpečnosti ve školách. Deník uvádí, že zatímco bezpečnostní opatření v prokazatelně nebezpečných oblastech jsou na místě, tam, kde žádné větší riziko nehrozí, naopakvzbuzují zbytečný pocit neustálého strachu. Z amerických školních budov by tedy podle listu měli zmizet uniformovaní policisté i složité bezpečnostní kontroly, protože žáky zbytečně traumatizují. Cílem bezpečnostních opatření mý být žáky ochránit, nikoli vyděsit, upozorňuje USA Today.

Financial Times píší o tom, že světová politika akutně potřebuje novou strategii. Změny by podle listu mohl přinést posun v problematickém postavení Ruska, měnící se pozice Velké Británie v Evropě, nebo vývoj situace na Blízkém východě či ve vztazích Číny. Financial Times zároveň upozorňují, že zahraniční politika je v době demokracie, sociálních sítí a mocného finančního trhu daleko složitější, než za časů Bismarcka či kardinála Richelieu, protože v současnosti lze jen těžko předvídat, jaký směr budou mít reakce veřejnosti na jednotlivé politické kroky.

Výběr ze zahraničního tisku: Inflace v Rakousku; Vztahy mezi Putinem a Orbánem Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.