reklama

Výběr ze zahraničního tisku: V Německu vzniká iniciativa proti cizincům; Bývalí politici varují před hrozbou Ruska

Světová média píší 8. prosince o nově vznikající německé iniciativě zaměřené proti cizincům, hrozbě ze strany Ruska a problematice ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat

Německý týdeník Der Spiegel píše o nápadu významné bavorské politické strany CSU. Křesťansko-sociální unie přišla s myšlenkou, že by se mělo dohlédnout na to, aby přistěhovalci mluvili německy i doma. Nápad vzešel podle deníku z nejistoty profesionálních politiků, kteří nevědí, jak se postavit k nově vznikajícím iniciativám zaměřeným proti cizincům. Jedni si vymýšlejí podobné bláznivé nápady, další zarytě mlčí, uvádí deník. Německá politika by se ale raději měla problému postavit čelem a nazývat věci pravým jménem, a to platí jak pro špatné nápady, tak pro nenávist vůči cizincům, radí Der Spiegel.

O nenávisti vůči cizincům píše i deník Die Welt. Německé hospodářství totiž podle něj ohrožuje výhledový nedostatek odborníků. Vláda proto reformuje přísné azylové právo, ale mezi lidmi sílí odpor, uvádí Die Welt. Politici už přišli na to, že přistěhovalci ekonomice přinášejí i výhody, vysvětluje deník. Naproti tomu ale vznikají nové občanské iniciativy zaměřené proti přistěhovalcům, přičemž motivace jejich přívrženců jsou různorodé. Je jasné, že debata na domácí politické scéně se bude příští rok v Německu zaměřovat právě na přistěhovalectví, uzavírá Die Welt.

Anglicky psaný ruský deník Moscow Times kritizuje současnou politiku západního světa vůči Rusku. Ve srovnání s dobou Bismarcka a Metternicha je jednání dnešních politiků velmi krátkozraké, uvádí list. Dnešní politici berou v úvahu pouze ekonomické zájmy a zcela opomíjejí zájmy národní, uvádí Moscow Times. Západ si podle listu musí uvědomit, že Rusové jsou a budou Rusové, se všemi specifiky jejich povahy. Je nutné snažit se je pochopit a najít způsob, jak žít vedle nich, není možné potlačit jejich povahové rysy, argumentují Moscow Times.

Süddeutsche Zeitung píší o otevřeném dopise více než šedesáti osobností, které vyzývají k míru v Evropě. Jejich varování před démonizací Ruska v souvislosti s ukrajinskou krizí je nutné brát vážně, uvádí deník. Dopis má i politickou váhu, protože pod ním stojí podpisy mnoha významných bývalých politiků. Postoj vůči Rusku se podle listu dělí na dva hlavní tábory. Starší generace nad pětašedesát let věku vyzývá k tomu, abychom se snažili jednání Ruska pochopit, nekompromisní kritiky pak lze najít spíše v mladších generacích, všímají si Süddeutsche Zeitung. Evropa je na prahu nové éry a do té by Rusko mělo patřit, uzavírá list.

International New York Times se zamýšlejí nad rizikem spojeným s populární aplikací na hranici taxislužby a spolujízdy Uber. Představitel této společnosti pohrozil, že prověří soukromý život novinářů, kteří o ní píší kriticky, uvádí deník. Dále připomíná, že se společnost před dvěma lety chlubila, že může na základě údajů o cílových adresách odhadnout milostné aféry svých zákazníků. Totéž platí i o pravidelných jízdách na oddělení onkologie, do centra pro plánovanou reprodukci či o jízdě na pohovor ke konkurenční společnosti, upozorňuje deník. Jde o velmi snadno zneužitelné údaje, což si málokdo uvědomuje, varuje list. O to překvapivější je, že zatímco podobné informace monitoruje mnoho dalších internetových služeb počínaje sociálními sítěmi, Uber takové sledování deklaruje veřejně, všímají si International New York Times.

Slovenská Pravda se zamýšlí nad významem státu. Mezi jeho základní funkce patří podle listu ochrana práv a svobod, a především ochrana vlastnictví. Společnost může fungovat pouze s vírou, že smluvní vztahy platí a krádež se trestá, píše Pravda. Podle deníku je ale důvěra Slováků v justici na bodě mrazu. Dokládají to například mříže a vysoké ploty u soukromých domů a bezpočet bezpečnostních kamer na ulicích. Nezbývá než doufat, že se situace obrátí, uzavírá Pravda.

Výběr ze zahraničního tisku: V Německu vzniká iniciativa proti cizincům; Bývalí politici varují před hrozbou Ruska Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.