reklama

Výroba automobilů na Slovensku loni přesáhla milion vozů

Výroba automobilů na Slovensku loni dosáhla nového rekordu. Závody automobilek Kia Motors, PSA Peugeot Citroën a Volkswagen dohromady vyprodukovaly více než milion aut. Novinářům to dnes řekl předseda slovenského Svazu automobilového průmyslu Juraj Sinay. Přesný počet vyrobených vozidel však neuvedl. Také prodej nových osobních automobilů na Slovensku v minulém roce stoupl na nový rekord.

Mohlo by vás zajímat

„Slovenská republika poprvé v historii dosáhla více než milionu vyrobených automobilů za rok,“ uvedl Sinay. Dodal, že i v letošním roce by produkce vozidel na Slovensku měla přesáhnout hranici milionu vozů.

Výrobní výsledky za minulý rok dosud zveřejnily divize automobilek Kia Motors a PSA Peugeot Citroën, obě zaznamenaly rekordní produkci. Výrobní linky továrny korejské Kia Motors opustilo 338 020 vozidel při meziročním nárůstu o více než čtyři procenta, slovenský závod francouzského koncernu PSA Peugeot Citroën zvýšil produkci o 18,7 procenta na 303 025 vozidel. V souvislosti s chystaným spuštěním výroby nového modelu továrna PSA Peugeot Citroën v Trnavě v letošním roce odhaduje pokles své výroby na zhruba 280 000 aut.

V roce 2014 produkce nových automobilů na Slovensku klesla, a to na 971 160 vozidel z 987 718 aut v roce 2013.

Automobilový průmysl patří k hlavním motorům růstu slovenské ekonomiky. Odvětví výroby aut a komponentů se na průmyslové výrobě této pětimilionové země podílí 44 procenty a zaměstnává více než 80 000 lidí.

Vliv automobilového průmyslu na slovenské hospodářství se v příštích letech ještě zvýší. Novou továrnu totiž na Slovensku postaví britská automobilka Jaguar Land Rover, která se zahájením výroby v závodě u Nitry počítá v roce 2018. V úvodní fázi by továrna měla montovat 150 000 vozidel ročně.

Rekordních výsledků na Slovensku dosáhl v minulém roce také trh s novými osobními vozy. Zaregistrováno bylo 77 948 nových osobních automobilů, což meziročně představuje nárůst o 7,91 procenta. „Takovýto nárůst jsme neočekávali a překvapil nás,“ uvedl viceprezident slovenského Svazu automobilového průmyslu Pavol Prepiak. Tradičně největší zájem byl o vozy české automobilky Škoda Auto.

Na Slovensku v minulém roce stoupl také zájem o nové užitkové automobily a těžké nákladní vozy. S dalším nárůstem prodeje automobilů v zemi počítá Svaz automobilového průmyslu také pro letošní rok.

 

Zdroj: ČTK

Výroba automobilů na Slovensku loni přesáhla milion vozů Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. USA vyslaly bombardér nad Korejský poloostrov

    Společnost ·

    Americký bombardér B-52 dnes přeletěl nízko nad územím spojenecké Jižní Koreje. Šlo o demonstraci síly USA po středečním severokorejském jaderném testu, napsala agentu…

  2. Alter Eko: Vývoj měnové politiky v roce 2016

    Byznys ·

    Od krizového roku 2008 hraje měnová politika ve finanční světě velkou roli. Postupné oživování ekonomik ale vyvolává diskuzi o tom, zda je toto monetární inženýrství j…

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.