reklama

Výrobcům strojů a zařízení loni klesly tržby na 337 miliard korun

Českým výrobcům zařízení a strojů loni meziročně klesly tržby zhruba o procento na 337,3 miliardy korun. Za posledních devět let byly druhé nejvyšší. Oproti krizovému roku 2009 stouply o 40 %. Informace vycházejí ze společných statistik ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) a Českého statistického úřadu. MPO uvedlo, že největší podíl na tržbách měla výroba průmyslových chladicích a klimatizačních zařízení.

Mohlo by vás zajímat

Počet zaměstnanců v oboru loni meziročně vzrostl o 1,2 procenta na 126 359. Zvyšuje se nepřetržitě od roku 2010, za předkrizovou úrovní z roku 2008 však zaostává téměř o desetinu. Rychlejšímu růstu zaměstnanosti bránily relativně vysoké nároky na kvalifikaci pracovní síly. Počet firem v odvětví naopak od roku 2010 klesá. Loni se meziročně snížil téměř o tři procenta na 5052.

Průměrná mzda v oboru se loni zvýšila o čtyři procenta na 29 378 korun. V porovnání s průměrnou mzdou v celé ČR byla o šest procent vyšší.

Vývoz strojů a zařízení loni meziročně vzrostl o 6,7 procenta na 474 miliard korun. Téměř třetina exportu šla do Německa, s odstupem následovaly Slovensko, Francie (po šesti procentech), Velká Británie (pět procent) a USA (čtyři procenta). Dovoz se snížil o 2,7 procenta na 329,9 miliardy korun. Dominantní bylo opět Německo (38 procent), následují Itálie (osm procent), Čína (sedm procent), Japonsko a USA (pět procent).

Produkce v oboru sahá od výroby turbín, dopravních a vzduchotechnických zařízení, zemědělských, potravinářských, textilních, papírenských a stavebních strojů až po kovoobráběcí a tvářecí stroje. Výší tržeb se ve zpracovatelském průmyslu řadí na třetí místo za výrobu motorových vozidel a produkci počítačů, elektronických a optických přístrojů.

 

 

Zdroj: ČTK

Výrobcům strojů a zařízení loni klesly tržby na 337 miliard korun Foto: Shutterstock.com: Ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Chce Turecko zvážit členství v NATO?

    Bezpečnost ·

    Turecko by podle poradce prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana mělo přehodnotit své členství v Severoatlantické alianci. Yalçin Topçu tak reagoval na poslední rozepři v N…

  2. Volkswagen vylepšil odhad tržeb i zisku

    Byznys ·

    Německý automobilový gigant Volkswagen počítá s tím, že do roku 2020 navýší tržby o více než 25 procent z rekordních 217 miliard eur (5,5 bilionu korun) loni. V březno…

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.