reklama

Vztahy mezi USA a NATO jsou podle Tillersona neotřesitelné

Americký šéf diplomacie Rex Tillerson ujistil evropské spojence plnou podporou Spojených států při ochraně jejich bezpečnosti, především pak před hrozbami z Ruska. Americký ministr zahraničí o tom v úterý informoval v rámci projevu ve washingtonském Středisku Woodrowa Wilsona.

Mohlo by vás zajímat

„Naše bezpečnostní vztahy s Evropou jsou neotřesitelné,“ konstatoval ministr.

Tillerson, který příští týden navštíví několik evropských metropolí, prohlásil, že Spojené státy budou první, kdo by reagoval na případný útok na některého z amerických spojenců v Evropě. Washington tak dostojí svým závazkům z pátého článku severoatlantické smlouvy o vzájemné obraně.

Agentura AP uvedla, že ministrovy výroky mají rozptýlit šířící se obavy evropských států NATO o pevnost amerického spojenectví. Trump několikrát kritizoval evropské členy aliance, že na obranu neuvolňují dostatečné finanční prostředky, jak jim to závazky vůči NATO ukládají.

I Tillerson se domnívá, že evropští spojenci musejí přijmout větší díl odpovědnosti za společnou obranu. „Aliance postrádají smysl, pokud jejich členové nejsou schopni nebo ochotni plnit své závazky,“ řekl ministr zahraničí. Trump je podle Tillersona přesvědčen, že Spojené státy si nemohou dovolit nést samotné náklady na obranu Evropy. Mnoho evropských spojenců ale na nápravě pracuje, dodal.

Rusko se dál vůči svým sousedům chová agresivně, konstatoval Tillerson. Výsledky pokusů o zlepšení vztahů z Moskvou jsou podle něj „prchavé“. Připomněl při této příležitosti ukrajinskou krizi, jejíž urovnání je podmínkou normalizace americko-ruských vztahů. „Naše transatlantická jednota má ruské vládě ukázat, že toto zjevné porušení mezinárodních norem nestrpíme,“ řekl Tillerson.

 

 

Zdroj: ČTK

Vztahy mezi USA a NATO jsou podle Tillersona neotřesitelné Foto: Drop of Light / Shutterstock.com: Americký ministr zahraničí Rex Tillerson

reklama

Další články

  1. Posledním místopředsedou Sněmovny se stal Fiala

    Společnost ·

    Poslanci v úterý zvolili předsedu ODS Petra Fialu zbývajícím místopředsedou Sněmovny. Obdržel 116 hlasů ze 183. Výsledky volby oznámil na plénu předseda sněmovní voleb…

  2. Severní Korea prý chystá další raketový test

    Bezpečnost ·

    Japonsko zachytilo radiové signály, které mohou naznačovat, že se Severní Korea chystá odpálit balistickou střelu. Podobné signály nicméně nejsou zcela neobvyklé a nej…

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.