reklama

„Za dvacet let se lidstvo dočká naprosto autonomních vozů,“ říká E. Handl

Automobily budou schopny jezdit bez lidské pomoci, odvést nás na jednání a nechat řešit vlastní záležitosti do 20 let. Říká na rádiu Zet v pořadu Alter Eko novinář ze zpravodajského portálu a časopisu Automakers Erich Handl. Technologické společnosti nyní uzavírají s klasickými automobilkami podle Handla „zásnuby“. Technologická společnost Samsung je například nově partnerem se Seatem. Nová partnerství mají právě přinést úspěšnou kombinaci běžného automobilu se špičkovými technologiemi.

Další díly pořadu

Automobilový sektor je v současné době podle Jana Jedličky z EU Office České spořitelny na válečném poli. Bojují na něm tradiční automobilky General Motors, Volkswagen nebo Toyota proti progresivním společnostem z ICT sektoru jako jsou Google, Apple nebo Samsung. Ti si snaží najít cestu v nové a budoucí elektromobilitě.

Handl na rádiu Zet ale říká, že nejde o bitvu, ale o hledání nové spolupráce. „Nenazýval bych to bitvou, ale jsou to zásnuby. Technologické firmy totiž uzavírají partnerství s tradičními výrobci. Výrobci mají auta a technologické firmy mají software. Pokud se toto spojí, tak vznikne automobil budoucnosti. Neřekl bych, že by se jednalo o bitvu. Oni si jaksi nekonkurují, naopak uzavírají partnerství,“ řekl Handl.

Samotný vývoj vozů budoucnosti jde třemi směry. Jde o takzvanou elektrifikaci, konektivitu a autonomní řízení. Nový vůz pak musí umět komunikovat s řidičem, s jeho chytrým telefonem a okolím. V poslední řadě by měl být také autonomní a odvést řidiče kamkoliv, bez toho aniž by řidič sáhl na volant.

Vůz budoucnosti může ovšem přinést i svá rizika. Řešení technologie je na prvním místě. Bezpečnost s ní spojená se ale odsouvá na druhou kolej a začne se řešit, až ve chvíli, kdy dojde k problému. V minulém díle pořadu Alter Eko o tom hovořil bezpečnostní konzultant ze společnosti AEC Martin Klubal. Článek si můžete přečíst ZDE.

„Co se týče běžné praxe, tak budou auta schopny jezdit sama a odvést nás například na jednání za takových 20 let. V současnosti se nacházíme v první generaci autonomního řízení. To znamená, že pokud si pořídíte automobil s asistentem držení se v pruhu na dálnici, tak dokážete už dnes ujet na dálnici stovky kilometrů, aniž se dotknete volantu. V druhé generaci, která by měla vyjít za dva roky, by to auto mělo umět změnit pruh. Zhruba do pěti let bude umět projet křižovatku,“ sdělil Handl na rádiu Zet.

 

 

 

Alter Eko je pravidelný magazín rádia Zet, ve kterém osobnosti z byznysu a ekonomické sféry vedou rozhovory s úspěšnými lidmi z různých oborů. 

Nejnovější díl pořadu, ve kterém byl hostem novinář ze zpravodajského portálu Automakers Erich Handl, si můžete přehrát v playeru výše. Všechny ostatní díly jsou k dispozici ZDE.

  

Zdroj: Zet

„Za dvacet let se lidstvo dočká naprosto autonomních vozů,“ říká E. Handl Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. FBI prolomila iPhone atentátníka ze San Bernardina

    Společnost ·

    Federální úřad pro vyšetřování (FBI) se dostal do telefonu střelce z amerického San Bernardina Syeda Farooka bez pomoci jeho výrobce, společnosti Apple. Oznámilo to am…

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.