reklama

Za vývoj růstu platů řidičů autobusů jsou odpovědné kraje, tvrdí MMR

Jednotlivé kraje nesou odpovědnost za zvýšení mezd řidičů autobusů. Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) může krajům pomoci s úpravou smluv, které mají kraje uzavřeny jako objednavatelé s jednotlivými dopravci. Nemůže být ovšem arbitrem těchto vztahů nebo do nich jiným způsobem vstupovat. V úterý to ve své tiskové zprávě uvedl mluvčí MMR Vilém Frček. Nárůst platu mezd řidičů autobusů schválila od 1. ledna vláda. Krajům tak stoupnout náklady na dopravu zhruba o miliardu korun.

Mohlo by vás zajímat

Kolaps autobusové dopravy kvůli růstu mezd řidičů hrozí například v Ústeckém kraji. Odbory v úterý vyhlásily stávkovou pohotovost. Dopravci nemají peníze na růst mezd. Ústecký kraj je schopen peníze najít, ale hledá cestu, jak je dopravcům předat, protože už má s nimi podepsané dlouhodobé smlouvy. Právě v důsledku nevýhodných smluv nastal problém.

Podle předsedkyně rady Asociace krajů Jany Vildumetzové (ANO) budou mít legislativní problém se změnami smluv i další kraje, a proto se obracejí na ministerstvo. Podle mluvčího už přišly dotazy z Ústeckého a Moravskoslezského kraje. „Ministerstvo je připraveno konzultovat úpravy smluv, nicméně odpovědnost je vždy na straně krajů,“ uvedl Frček. Upozornil, že je nutné, aby případné navýšení plateb ze strany krajů dopravcům proběhlo podle uzavřených smluv. Zákon o zadávání veřejných zakázek totiž nepřipouští automatické navyšování plateb od zadavatelů.

MMR doporučuje krajům zkontrolovat smlouvu, zda v ní není vyhrazena možnost vyšší platby v případě změny okolností smlouvy. Podle ministerstva již některé kraje právní posouzení, že tyto dodatky mohou upravit, mají.

Od začátku letošního roku vláda zvýšila minimální mzdy pro řidiče ze 71,60 korun na hodinu na 98,10 Kč. Řidičům by se rovněž měl zvýšit příplatek za čekání mezi jednotlivými jízdami z 50 korun na hodinu na 78 Kč nebo jim byl nově zaveden příplatek 6,60 Kč za hodinu za práci v náročném prostředí.

 

 

Zdroj: ČTK

Za vývoj růstu platů řidičů autobusů jsou odpovědné kraje, tvrdí MMR Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Dvacet nejbezpečnějších aerolinek světa

    Společnost ·

    I když to tak v poslední době nevypadá, tak je létání stále jednou z nejbezpečnějších forem dopravy. Uplynulý rok byl dokonce podle australského webu AirlineRatings.co…

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.