reklama

Zahr. tisk: Atentátník z Bruselu pracoval na místním letišti, Ukrajinci budou cestovat bez víz

Světová média dne 21. dubna informují o tom, že jeden z atentátníků, který se minulý měsíc odpálil na bruselské letišti, na něm pět let pracoval. Už dříve vyšlo najevo, že dotyčný Najim Laachraoui byl zaměstnán také v bruselském sídle Evropského parlamentu. Zahraniční tisk si dále všímá toho, že Ukrajinci budou zřejmě brzy cestovat po schengenském prostoru bez víz. Kyjev totiž splňuje všechny požadavky pro to, aby jeho obyvatelům byla tato možnost umožněna.

Mohlo by vás zajímat

Ukrajinci budou zřejmě brzy cestovat po schengenském prostoru bez víz. Evropský migrační komisař Dimitris Avramopoulos oznámil, že Kyjev splňuje všechny požadavky pro to, aby jeho obyvatelé cestovali na až tříměsíční výlety do Evropské unie bez vízového povolení. Návrh se netýká pouze Británie a Irska a předpokládá, že Ukrajinci musejí mít na cestu finanční prostředky. Komisař předloží návrh na dnešní schůzce ministrů vnitra a později ke schválení Evropskému parlamentu, doplňuje německý portál Deutsche Welle.
 
Jeden z atentátníků, který se minulý měsíc odpálil na bruselském letišti, na něm pět let pracoval. Podle belgické prokuratury odešel tamní muslim Najim Laachraoui v roce 2013 do Sýrie, kde se přidal k Islámskému státu. Do Belgie se vrátil loni a stal se hlavním pyrotechnikem skupiny, která se odpálila v odletové hale a v metru. Tam podle slovenského deníku Pravda zabila přes třicet osob. Už dříve vyšlo najevo, že dotyčný byl zaměstnán také v bruselském sídle Evropského parlamentu.
 
Po německém deníku Bild registruje i kodaňský Copenhagen Post varování zpravodajských služeb před teroristy. Podle bezpečnostních služeb můžou teroristé Islámského státu o prázdninách útočit zejména v letoviscích Španělska, Francie a Itálie. S odkazem na zdroje v Africe se džihádisté chtějí vydávat za imigranty a prodávat zmrzlinu nebo suvenýry, aby v turistických zónách nebudili pozornost.
 
Německý týdeník Der Spiegel otiskl rozhovor s předákem kurdské opozice v Turecku, který obviňuje tureckého prezidenta Recepe Tayyipa Erdogana ze snahy po absolutismu. Třiačtyřicetiletý Selahattin Demirtas z kurdské strany HDP tvrdí, že turecká armáda se v údajném boji proti terorismu zaměřuje na civilní stoupence zakázané Kurdské strany pracujících. Erdogan podle něj chce Turecku vládnout jako kalifátu a Kurdové mu pouze stojí v cestě. Když se týdeník opozičníka ptá na teroristické útoky z kurdské strany, upozorňuje, že se k nim hlásí takzvaní Kurdští sokolové svobody, se kterými prý jeho strana HDP není ve spojení.
 
Rusko vysoudilo 50 miliard dolarů, ale válka ještě nekončí, upozorňuje deník The Moscow Times. na soudní rozhodnutí týkající se někdejšího ruského petrochemického závodu Jukos. Nizozemský soud zrušil tento týden nároky bývalých akcionářů na odškodnění, které jim přiznala dřívější arbitráž. Ruský deník ale očekává, že snaha o konfiskaci ruského majetku ve více než 150 zemích světa bude pokračovat. Arbitráž přiznala bývalým akcionářům odškodnění za to, že jejich akciový majetek znehodnotil ruský stát, když se bývalý oligarcha Chodorkovskij rozešel s prezidentem Vladimirem Putinem.
 
Brazilská prezidentka Dilma Roussefová považuje snahu o svoje odvolání z funkce za puč beze zbraní. Zítra hodlá odcestovat do New Yorku, aby v sídle OSN získala mezinárodní podporu pro setrvání v úřadě. Jak upozorňuje agentura Reuters prezidentka vycestuje ze země, jejíž vláda se nachází v rozkladu. Poté, co o víkendu schválili proces takzvaného impeachmentu poslanci, začal tento týden o jejím odvolání jednat senát. Proces stojí na obvinění, že prezidentka nezákonně manipulovala s rozpočtem a některé vládní výdaje kryla půjčkami od státních bank. Podle Roussefové se ale jednalo o běžné a standardní finanční operace.
 
V mexickém přístavním městě se podařilo uhasit státem vlastněné petrochemické závody Pemex, které včera vybuchly. Kvůli explozi, při které zahynuli nejméně tři lidé a šedesát dalších bylo zraněno, se evakuovaly místní školy. Ty zůstanou i dnes ve městě Coatzacoalkos zavřené. O neštěstí informuje německý portál Deutsche Welle.  
 
Britský deník Financial Times uvádí, že podvádění japonské automobilky Mittsubishi Motors s údaji o spotřebě by mohlo s emisním skandálem Volkswagenu dlouhodobě poškodit automobilový průmysl. Nynější údaje vylepšované o pět až deset procent se týkaly čtyřech typů miniaut a celkového počtu více než 600 tisíc vozů. Většinu z nich vyrobila firma pro společnost Nissan, kde nesrovnalosti objevili. Britský deník připomíná, že japonská automobilka měla podobný skandál už před šestnácti lety. Agentura Reuters v této souvislosti upozorňuje, že německá automobilka Volkswagen už nabídla, že půl milionu svých aut s dieselovým motorem, u kterých uvedla zavádějící emisní údaje, odkoupí zpátky.
 
 
Zdroj: Zet
Zahr. tisk: Atentátník z Bruselu pracoval na místním letišti, Ukrajinci budou cestovat bez víz Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.