reklama

Zahr. tisk: Atentátník z Istanbulu byl nejspíš syrského původu; intervence čínské centrální banky

Zahraniční média informují o tom, že turecká policie pracuje ohledně výbuchu v Istanbulu s verzí útoku sebevražedného atentátníka, který měl pocházet ze Sýrie. Příčina exploze, při které zemřelo nejméně deset lidí, se ale stále vyšetřuje. Světová média dále píší o čínské centrální bance, která se snaží přesvědčit investory, že má finanční systém pod kontrolou. I když znovu intervenovala ve prospěch jüanu, poklesu měny ale nezabránila.   

Mohlo by vás zajímat

Exploze v turistickém centru Istanbulu na náměstí Sultanahmet si vyžádala nejméně 10 obětí a 15 zraněných včetně turistů. Podle tureckého deníku Hürryiet Daily News však počet obětí nemusí být konečný. Příčina výbuchu, k němuž došlo v blízkosti turisty hojně navštěvované Modré mešity, se vyšetřuje. Policie zatím pracuje s verzí útoku sebevražedného atentátníka, který měl pocházet ze Sýrie.

 

Francie v loňském roce přijala o čtvrtinu více uprchlíků než o rok dříve. V zemi galského kohouta loni o azyl požádalo téměř 80 tisíc lidí. Údaje zveřejnil deník Le Monde s odvoláním na Úřad pro ochranu uprchlíků a osob bez státní příslušnosti. Třetině uprchlíků byla udělena ochrana podle Ženevské konvence nebo doplňková ochrana. Mezi žadateli o azyl loni poprvé převažovali Syřané.

 

Francouzský deník Le Figaro informuje o tom, že vojáci syrské armády za podpory prorežimních milicí a libanonských bojovníků hnutí Hizballáh dnes pronikli do strategické oblasti Salma, která je hlavní baštou rebelských organizací na severozápadě Sýrie u tureckých hranic. Vojenské ofenzivě předcházelo mohutné letecké bombardování ruských letadel. Oblast je v držení povstalců od července 2012.

 

Čínské úřady se podle britského deníku The Guardian snaží všemi silami odradit investory spekulující na pokles čínského jüanu a naopak přesvědčit skeptické investory, že mají finanční systém Číny pod kontrolou. Čínská centrální banka dnes znovu intervenovala ve prospěch jüanu, to však obchodníky nepřesvědčilo a čínská měna znovu oslabila. Honkongská mezibankovní úroková sazba používaná při půjčování jüanu dosáhla rekordní úrovně 67 procent.

 

Ze syrského města Madája, které už půl roku obléhají vojáci věrní prezidentovi země Bašáru Asadovi, by měli být evakuováni civilisté se závažnými zdravotními problémy a podvýživou, informoval slovenský deník Pravda. Na základě dohody bojujících stran včera do města přijel konvoj 44 kamionů s potravinami, léky a oblečením. Podle informací OSN hrozí bezprostřední smrt hladem čtyřem stům lidí. Nevládní organizace Lékaři bez hranic uvedla, že od 1. prosince ve městě zemřelo hlady už 28 lidí, píše deník Pravda.

 

Španělský státní zástupce představil novou zprávu ministerstva financí, která hájí princeznu Cristinu, sestru španělského krále, obviněnou ze zneužívání veřejných prostředků. Prokurátor podle španělského deníku El País usiluje o to, aby byla princezna zproštěna viny za činnost přisuzovanou jejímu manželovi. Podle předloženého dokumentu totiž princezna Cristina byla partnerem, nikoli správcem firmy svého manžela.

 

Kandidátka na prezidentku Spojených států Hillary Clintonová vyzvala současného prezidenta Baracka Obamu, aby ukončil policejní zátahy proti nelegálním přistěhovalcům ze střední Ameriky. Podle Clintonové by úsilí o prosazení právních předpisů mělo být „humánní“. Clintonová reagovala na sérii razií federálních agentů, která se zaměřila na imigranty ve státech Georgia, Texas a Severní Karolína. Úřady nyní vyřizují deportaci 121 lidí. Přistěhovalci prchali ze středoamerických zemí před násilím drogových kartelů, píše americký deník USA Today.

Zahr. tisk: Atentátník z Istanbulu byl nejspíš syrského původu; intervence čínské centrální banky Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.