reklama

Zahr. tisk: Balkán zavírá běžencům cestu na Západ; Clintonová a Trump upevnili své pozice

Světová média dne 9. března píší o tom, že balkánské země uzavírají běžencům cestu do Západní Evropy. Vedoucí pozici si v amerických primárkách upevnili kandidáti na prezidenta Hillary Clintonová a Donald Trump. Oba zvítězili za své strany ve státě Mississippi. Trump byl navíc úspěšný v Michiganu.  

Mohlo by vás zajímat

Balkánské země uzavírají imigrantům cestu do Západní Evropy. Slovinsko včera oznámilo, že běžencům, které nemají platná víza do zemí EU, uzavře od půlnoci hranici. Z obavy, aby se Srbsko nestalo centrem pro uprchlíky, následovalo jako dominový efekt podobné prohlášení z Bělehradu, který zavede podobný režim na hranicích s Makedonií a Bulharskem. Portál německého Deutsche Welle upozorňuje na to, že rozhodnutí zemí takzvané západobalkánské trasy přichází ve dnech, kdy se Evropská unie snaží dohodnout na řešení imigrantské krize s Tureckem.

 

Londýnský deník The Times upozorňuje, že kancléřka Angela Merkelová udělala chybu, když s Tureckem předjednala nové podmínky pro přijímání uprchlíků a neinformovala o tom diplomatickými cestami ostatní členské země Unie. Deník upozorňuje, že o přijetí tureckého návrhu na bezvízový styk s EU, tři miliardy euro a nová přístupová jednání výměnou za pomoc s uprchlíky, se bude jednat na dalším summitu  EU už za deset dní.

 

Podle komentáře týdeníku Der Spiegel vstupuje Německo s uprchlickou krizí do nové éry, která znamená nestabilitu a konec tradičních mocenských center. Po výmarské republice a poválečné NSR může podle autora nastat období jakési třetí republiky, ve které nemá překotný vývoj tradiční demokratické zrání. Debata o uprchlickém krizi se odehrává na internetu a sociálních sítích, ale tam dostávají  prostor spiklenecké teorie a diskuse se vymyká kontrole. Týdeník s obavami připomíná, že ještě před sedmi měsíci působilo Německo jako úplně jiná země než dnes.

 

Dvanáct lékařů a čtyři pojišťovací agenti z okolí slovenské Žiliny a Martina byli obžalování z rozsáhlého pojišťovacího podvodu. Obvinění si měli v případu, který se vyšetřuje od roku 2013, přijít na stovky tisíc euro. Doktoři dodávali agentům osobní data pacientů, vykazovali a vypláceli si u komerčních pojišťoven úrazy, ke kterým nikdy nedošlo, upozorňuje slovenský deník Pravda.

 

V amerických primárkách upevňují vedoucí pozice kandidáti Hillary Clintonová a Donald Trump. Oba vyhráli za své strany ve státě Mississippi, Trump byl navíc úspěšný v Michiganu. Clintonové podle Deutsche Welle pomohly zejména hlasy černošské menšiny, která jí dává přednost před druhým demokratickým kandidátem Berniem Sandersem.

 

Po tři čtvrtě roku propustili libyjští povstalci dva italské rukojmí, kteří teď vypovídají o tvrdých podmínkách zajetí. Technici Gino Pollicardo a Phillippo Calcagno na rozdíl od svých kolegů přežili měsíce bití v kobkách nedaleko libyjské Sabraty. Jejich hlavní štěstí spočívalo v tom, že jejich únosci nepatřili k Islámskému státu, ale k povstalcům, kteří operují v oblasti spravovanou vládou v Tripolisu, již Západ podporuje. Muži, kteří přijeli do Libye pracovat, byli unesení maskovanými povstalci v autě cestou z letiště loni v červenci, doplňuje italský deník Corriere Della Sera.

 

Katolická škola ve vlámském přístavu Ostende ukončila výměnný program s africkými studenty z Gambie, protože několik Afričanů v rámci programu z Belgie už neodjelo zpátky. Dva teenageři z Gambie po sobě nechali počátkem týdne jen dopis na rozloučenou, ve kterém uvedli, že chtějí v Evropě zkusit štěstí. Belgický portál Flanders News uvádí, že belgická škola nemohla nést za opakované případy zodpovědnost před africkými rodiči a rozhodla další školní výlety z Afriky nezvat.

 

Policie v severošvédském Őstersundu doporučuje ženám, aby po setmění nevycházely z domu a nepohybovaly se samy ani v autě. Šéf místních strážníků Stephen Jerand vysvětlil, že v posledních dvou týdnech došlo ve městě k několika případům veřejného obtěžování a znásilnění. Místní starostka ovšem tvrdí, že takovéto doporučení jen způsobuje paniku, navíc neřeší situaci žen, které chodí na noční. Také místní obhájci lidských práv kritizovali policii za to, že podporuje, aby potenciální oběti ustupovali zločincům, píše švédský deník Local.

 

Dánský ministr spravedlnosti a ministryně pro rovné příležitosti navrhují vládě zpřísnění zákonů proti nebezpečnému pronásledování, které se dosud řešilo jen zdlouhavou soudní cestou. Nařídit izolaci nebo omezení pohybu obtěžujícího sledovatele může nyní nařídit policie a trestní sazba za takzvaný „stalking“ se pravděpodobně zvýší. Kodaňský deník Copenhagen Post upozorňuje, že podobné žaloby vyřizovaly soudy i devět měsíců a lidé posedlí například bývalými partnery nebo hvězdami mezitím obtěžovaly tyto osoby beztrestně dál.

 

 

Zdroj: Zet

Zahr. tisk: Balkán zavírá běžencům cestu na Západ; Clintonová a Trump upevnili své pozice Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.