reklama

Zahr. tisk: EU přišla sankcemi proti Rusku o 90 mld. eur; atentát na tureckou policejní stanici

Světová média dne 14. ledna informují o tom, že podle ruského prvního náměstka ministra pro ekonomický rozvoj Alexeje Lichačeva Evropská unie přišla v letech 2014 a 2015 sankcemi proti Rusku o devadesát miliard eur. Média dále informují o sebevražedném atentátu na policejní stanici v jihovýchodním Turecku. Útok si vyžádal pět lidských životů.

Mohlo by vás zajímat

Na jihovýchodě Turecka byli při sebevražedném útoku na policejní stanici zabito pět lidí, uvádí britský The Guardian. Poté, co auto s výbušninou vjelo do služebny ve městě Cinar, odpálili pachatelé do probořené zdi několik raket. Podle turecké zpravodajské agentury atentátníci patřili k zakázané Kurdské straně práce. Turecká policie od úterního atentátu v Istanbulu prověřila přes šedesát podezřelých militantů v několika tureckých městech, pět jich vzala do vazby. Podle policejního ředitele se vyšetřovatelé snaží dopátrat, kdo je řídil. Portál Deutsche Welle upozorňuje, že tří ze zadržených jsou Rusové. Sebevražedný útočník, který v Istanbulu zabil deset lidí, byl uprchlík, který po odchodu ze Sýrie požádal v tureckém uprchlickém táboře o azyl.
 
Útěk ze Sýrie do Libanonu ještě pro uprchlíky neznamená bezpečí, píše magazín The Foreign Policy. Syrští utečenci mají na území Libanonu dvě možnosti - buď se zaregistrují u humanitární organizace OSN, kterou ovšem místní vojáci nemusejí respektovat a obvykle vyžadují úplatek, nebo získají pracovní povolení od libanonského zaměstnavatele. V tomto případě praxe podle uprchlíků, se kterými magazín mluvil, hraničí s otrokářstvím. Další variantou je útěk na Západ nebo návrat do válkou zmítané Sýrie.
 
Deník The Wall Street Journal upozorňuje, že série videozáznamů, které zveřejnila íránská armáda, naznačuje, že Teherán při zacházení s deseti zadrženými americkými vojenskými námořníky porušil mezinárodní právo. Agentura Reuters nicméně líčí diplomatické úsilí o propuštění námořníků, které nakonec předevčírem vyjednal americký ministr zahraničí John Kerry se svým íránským protějškem. Dohodu musel schválit nejvyšší íránský imám Chamenejí. Vojáci na některých záznamech prohlásili, že do íránských vod v Perském zálivu vpluli náhodou po poruše jednoho ze člunů. Incident hrozil narušením průlomové smlouvy o teheránském jaderném programu.
 
Rusko vypočítalo svoje ekonomické ztráty způsobené hospodářskými a finančními sankcemi Evropské unie na 25 miliard eur. První náměstek ministra pro ekonomický rozvoj Alexej Lichačev zároveň tvrdí, že Evropská unie přišla v letech 2014 a 2015 sankcemi proti Moskvě o devadesát miliard eur. Rusové podle slovenského deníku SME věří, že negativní dopad sankcí na Rusko bude klesat. Evropská unie sankce vyhlásila na protest proti ruskému obsazení ukrajinského poloostrova Krym.
 
Tiskové oddělení Bílého domu rozluštilo politologům jednu záhadu Obamova nejnovějšího přednesu Zprávy o stavu Unie. Novináři si neuměli vysvětlit, proč americký prezident tento týden v Kongresu odkazoval na Ukrajinu jako na klientský stát Ruska. Všichni měli zvukový záznam, ale oficiální přepis projevu nic takového neuváděl. Když vznesli dotaz ohledně toho, zda měl Obama na mysli moskevskou podporu někdejšího prezidenta Janukovyče, nebo spíše podporu separatistů na východě země, dozvěděli se podle portálu Rádia Svobodná Evropě šalamounskou odpověď  – prezident měl na mysli obojí.
 
Dětský fond OSN vyjádřil znepokojení nad školní docházkou v Jižním Súdánu, kde chodí do školy nejméně žáků na světě. V zemi zmítané občanskou válkou nejméně dva roky nenavštěvuje školu jednapadesát procent dětí ve věku od 6 do 15 let. Znamená to, že zhruba 1,8 milionu žáků v současnosti nedostává kvůli místním bojůvkám základní vzdělání. Další statistiky navíc uvádějí, že jen každé desáté dítě v zemi základní školu dokončí. Od začátku lokálního konfliktu bylo zničeno už více než 800 škol dodává americká tisková agentura Associated Press.
 
Mezinárodní majetkový spor vyvolala podle deníku The Times busta milenky malíře Pabla Picassa z roku 1931. Bílá socha ženy, které splývá pěšinka s nosem, se inspirovala mistrovou intimní přítelkyní Marií Theresou a v současné době je k vidění v Muzeu moderního umění na newyorském Manhattanu. Není ovšem jasné, kde bude vystavena příště, protože se k jejímu vlastnictví hlásí katarská vládnoucí rodina, která udává, že sochu koupila od dcery Marie Theresy. Sochu však jako svůj majetek uvádí také známý newyorský sběratel.
 
Příběh syrského uprchlíka, kterého na útěku se synem při policejním zátahu nedaleko srbsko-maďarské hranice podrazila maďarská kameramanka, má zajímavé pokračování. Třiapadesátiletý Usáma Abdul Mohsen, který se na videozáznamu se synem Saídem objevil loni v září, dorazil do Německa a jako bývalý fotbalový trenér udivil novináře svou detailní znalostí bundesligy. Nejvíc ovšem zaujal španělského předsedu trenérského svazu Galana, který i se syny pozval syrského trenéra do Madridu, kde mu zařídil byt a jazykový kurz. Jak referuje německý týdeník Der Spiegel, Mohsen se učí španělsky, jeho syn chodí na tréninky s fotbalovou superstar Cristianem Ronaldem. Španělský premiér už podle týdeníku pro Mohsena a jeho rodinu vyřizuje žádost o urychlený azyl. Video s padajícím Mohsenem vidělo na internetu 40 milionů lidí.

 

 

Zdroj: Zet

Zahr. tisk: EU přišla sankcemi proti Rusku o 90 mld. eur; atentát na tureckou policejní stanici Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.