reklama

Zahr. tisk: Hnutí Pegida oslavilo rok od založení demonstracemi; ČSA navýší počet letů do Ruska

Světová média si všímají toho, že německé protiimigrantské hnutí Pegida slaví jeden rok od svého vzniku. Při této příležitosti se včera v Drážďanech sešlo k demonstraci několik tisíc příznivců i odpůrců hnutí. Zahraniční média si také všímají toho, že České aerolinie (ČSA) zvyšují počet letů do Ruské federace díky větší poptávce v obou zemích. Ostatní mezinárodní letecké společnosti naopak lety do Ruska kvůli poklesu poptávky omezují.

Mohlo by vás zajímat

Skutečnost, že konečnou podobu dohody s Tureckem, kterou měla schválit Evropská rada, v Ankaře dojednávala německá kancléřka Angela Merkelová, názorně ilustruje, kde je v rámci Evropské unie soustředěná moc, píše se dnes v jednom z komentářů ve slovenském deníku SME. Nicméně odpověď na otázku, jestli je Turecko opravdu tou správnou volbou, která zastaví proudy migrantů směřujících do Evropy, zůstává i nadále nejasná – a to nejen kvůli detailům tohoto plánu.

Událostem by se nemělo předbíhat, pokračuje komentář. Jenže slib Angely Merkelové tureckému prezidentovi Recepu Erdoganovi, že bude urychlen přístupový proces Turecka k Evropské unii, má potenciál dostat se pod podobnou palbu, kterou vyvolala její „pozvánka“ uprchlíkům na cestu do Německa. Kombinace mocenské pozice, ze které německá kancléřka úřaduje, a stresu z dosažení úspěchu za každou cenu, ji stimulují k prohlášením, za která nemůže ručit jednak proto, že Turecko až do dnešních dnů – s trochou nadsázky – nesplnilo jediné přístupové kritérium, ale také proto, že její vlastní CDU-CSU je proti vstupu Turecka do Evropské unie, píše se v deníku SME.

 

Německé protiimigrantské hnutí Pegida slaví jeden rok od svého vzniku, všímá si rakouský deník Der Standard. U příležitosti tohoto výročí vyšly do ulic Drážďan tisíce lidí, a to jak z řad příznivců tohoto hnutí, tak z řad jeho odpůrců. Podle odhadů bylo přibližně 15 až 20 tisíc stoupenců Pegidy, kteří se shromáždili před drážďanskou operou, obklopeno 15 až 19 tisíci odpůrci. I proto došlo na včerejší demonstraci k několika potyčkám a výtržnostem. Při projevu jednoho ze spoluorganizátorů akce skandovali demonstranti hesla jako „Pryč s Angelou Merkelovou“ nebo „Zrádci lidu“, konstatuje rakouský Der Standard.

 

Švédsko vítá migranty ve velkém stylu – první večeře v nové zemi při svíčkách, sametové gauče určené k odpočinku po dlouhé a vyčerpávající cestě a hostina včetně oliv, datlí a skořicových rolek, píše dnes americký deník The Washington Post. Přivítání je výsledkem mnohahodinové práce švédských dobrovolníků, kteří doufají, že se po takovém přijetí budou migranti ve Švédsku cítit jako doma. Jenže právě ve Švédsku se zrodil i zcela odlišný přístup k migrantům, pokračuje americký list. V této skandinávské zemi, která je známá svou progresivní politikou a tradičně zdvořilými občany, se do vedení průzkumů veřejného mínění dostala politická strana, která má kořeny v neonacistickém hnutí. A právě tato strana má pro migranty zcela jiný, nepřátelsky laděný vzkaz, informuje americký The Washington Post.

 

Podle včerejší zprávy ruské zpravodajské agentury Interfax plánují České aerolinie naýšit počet letů do Ruska. Má se tak stát v době, kdy jiné mezinárodní společnosti lety do Ruska kvůli poklesu poptávky naopak omezují, všímá si ruský deník Moscow Times. České aerolinie plánují přidat od letošní zimy jeden každotýdenní let z Prahy do Petrohradu, Jekatěrinburgu, Rostova na Donu a Samary. Podle Jána Tótha, ředitele ČSA pro obchod a marketing, společnost navýšením počtu letů mezi Českou republikou a Ruskem reaguje na narůstající poptávku po leteckém spojení mezi oběma zeměmi, uzavírá ruský Moscow Times.

 

Díky současnému období sucha se v Mexiku z vody „vynořil“ chrám z 16. století, informuje britský deník The Guardian. Chrám, který byl postaven španělskými kolonisty pravděpodobně v roce 1564, byl opuštěn kvůli morové epidemii v druhé polovině 18. století. V roce 1966 byl zaplaven při napouštění vodní nádrže Nezahualcoyotl v jihomexickém státě Chiapas. Chrám se nad vodou od roku 1966 objevil pouze dvakrát. Poprvé v roce 2002, kdy se v něm dalo díky suchu i chodit a podruhé nyní, když hladina vody v nádrži kvůli období sucha klesla o 25 metrů, informuje britský list.

Zahr. tisk: Hnutí Pegida oslavilo rok od založení demonstracemi; ČSA navýší počet letů do Ruska Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Tým Alter Eko

    Společnost ·

    Magazín Alter Eko je pravidelný pořad rádia Zet, ve kterém osobnosti z byznysu a ekonomické sféry vedou rozhovory s úspěšnými lidmi z různých oborů. Seznamte se s týme…

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.