reklama

Zahr.tisk: Írán odmítá poskytovat lékařskou péči politickým vězňům; otevření stanice Maelbeek

Světová média si všímají toho, že Írán odmítá poskytnout lékařskou péči politickým vězňům. Upozorňují na to aktivisté z Mezinárodní kampaně pro lidská práva. Zahraniční tisk také přináší zprávu, že stanice bruselského metra Maelbeek, která byla terčem teroristického útoku, se v pondělí opět otevře veřejnosti. Oprava stanice stála 100 tisíc euro.

Mohlo by vás zajímat

Ekvádorské pobřeží ve čtvrtek opět zasáhlo zemětřesení, tentokrát o síle 6 stupňů Richterovy škály. Předchozí zemětřesení, k němuž došlo v sobotu, způsobilo smrt 587 lidí. V postižených oblastech chybí jídlo, vody a léky. Ekvádorský prezident Rafael Correa na svém twitterovém účtu obyvatele země povzbudil k zachování klidu. Podle britského deníku Daily Telegraph 25 tisíc lidí nyní bydlí na stadionech a na letišti, zásobování však komplikují rozbité silnice.

 

Při potopení lodi s uprchlíky ve Středozemním moři zřejmě zemřelo téměř 500 osob, píše portál francouzské rozhlasové stanice RFI. Katastrofu přežilo 41 lidí, které zachránila filipínská obchodní loď a dovezla je do řeckého přístavu Kalamata. RFI publikuje svědectví jednoho ze zachráněných běženců. Dvaatřicetiletý Somálec za osudnou cestu zaplatil 1500 dolarů a byl na menší ze dvou lodí. Větší loď byla podle něj přetížená a pod tíhou pasažérů se potopila. Lidem ve vodě bohužel nedokázal nikdo pomoci.

 

Americký zpravodajský portál International Business Times napsal, že zpěvák Prince, který byl ve čtvrtek nalezen mrtvý ve výtahu svých nahrávacích studií Paisley Park v americké Minnesotě, se týden před svou smrtí pravděpodobně léčil kvůli předávkování drogami. Podle oficiálních zpráv však sedmapadesátiletý Prince Rodgers Nelson trpěl chřipkou. Na veřejnosti se hudební legenda naposledy objevila pár dní před svou smrtí, jejíž příčina se zatím vyšetřuje. Podle francouzského deníku Le Figaro během několika hodin na Twitteru reagovalo 8 milionů fanoušků.

 

Ministři financí eurozóny budou dnes debatovat o hlubokém zadlužení Řecka, všímá si francouzský týdeník Le Point. Řecko se však zatím o reformách se svými věřiteli nedohodlo. Jeho veřejný dluh dosahuje téměř 180 % HDP. Podle předsedkyně Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeové je dohoda z léta 2015 založena na dvou pilířích – předpokládá reformy ze strany Řecka a udržitelnost řeckého dluhu.

 

Aktivisté z Mezinárodní kampaně pro lidská práva upozorňují, že Írán odmítá poskytnout lékařskou péči politickým vězňům. Britský deník The Guardian zmiňuje případ úspěšného laserového fyzika Omida Kokabeeho s rakovinou a bloggera Hosseina Ronaghiho, který už měsíc drží hladovku na protest proti svému uvěznění. Kokabeeův zdravotní stav nikdo neřešil celých pět let od jeho uvěznění a musela mu být odoperována ledvina. Uvězněn byl kvůli odmítnutí spolupráce s íránskými úřady na vojenských projektech a jeho propuštění neúspěšně požadovalo více než 30 laureátů Nobelovy ceny.

 

Stanice Maelbeek bruselského metra, která byla od březnového teroristického útoku uzavřena, se v pondělí opět otevře veřejnosti. Jak informuje belgický deník Le Soir, umělecká díla na stěnách jsou však poškozena. Exploze nicméně nezpůsobila větší problémy stability a nosné konstrukce stanice, jejíž oprava stála 100 tisíc euro. V mezipatře vznikla „zeď vzpomínek“ a v budoucnosti se počítá také s vytvořením památníku.

 

Slovensko se vloni stalo nejoblíbenější zahraniční destinací českých turistů, míní slovenský deník SME. Rekordy návštěvnosti lámou Vysoké Tatry, které zaznamenaly více než 434 tisíc návštěvníků. Dvě třetiny z nich tvořili Slováci. Nejvíc zahraničních hostů pak do slovenských velehor přicestovalo z Česka, Polska, Německa a Maďarska. Návštěvnost Vysokých Tater se zvýšila poprvé od roku 2008.

Zahr.tisk: Írán odmítá poskytovat lékařskou péči politickým vězňům; otevření stanice Maelbeek Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.