reklama

Zahr. tisk: Německo by mohlo ukončit hraniční kontroly dříve; islandský premiér podal demisi

Světová média dne 6. dubna informují o tom, že počet uprchlíků proudících do Německa se podle německého ministra vnitra Thomase de Maiziereho snížil natolik, že možná dojde k ukončení mimořádných hraničních kontrol už v polovině května. Zahraniční média si dále všímají toho, že islandský předseda vlády Sigmundur David Gunnlaugson podal demisi kvůli podezření z praní špinavých peněz. To se přitom pojí k uniklým panamským dokumentům.

Mohlo by vás zajímat

Kauza panamských dokumentů, které budí podezření z praní špinavých peněz, má další oběť. Islandský premiér odstoupil z funkce, když se objevilo podezření, že i on ukládal peníze v tomto daňovém ráji. Jednačtyřicetiletý Sigmundur David Gunnlaugson měl spolu se svou manželkou řídit firmu Wintris registrovanou v Panamě. O její existenci a majiteli neměly ovšem daňové úřady na Islandu ponětí, přestože měla ve třech islandských bankách pohledávky ve výši přes 4 miliony amerických dolarů. Premiérova rezignace následuje po pouliční demonstraci v Reykjavíku, které se účastnilo několik stovek lidí, uvádí německý portál Deutsche Welle.
 
Britský deník The Guardian připomíná, že skandální seznamy jmen spojených s daňovými ráji, se nevyhnuly ani britskému premiérovi. Dnes už zesnulý otec ministerského předsedy Ian Cameron totiž založil na Panamě fond, který umožňoval Britům daňové úniky. Současný premiér David Cameron přesvědčivě odmítl, že by jakékoli akcie fondu osobně vlastnil, podle britského listu se ale vyhnul odpovědi, zdali z fondů neprofitovali jeho příbuzní.
 
Řecký ministr ekonomiky oznámil, že výnosy z privatizace, která měla být hlavním pilířem hospodářské rekonvalescence Řecka, budou poloviční. George Sthatakis tvrdí, že privatizace domácích podniků, klíčová pro programy zahraniční finanční pomoci, přinese letos do státní pokladny pouze šest až sedm miliard eur, což je necelá polovina odhadovaného příjmu. Slovenský deník Pravda připomíná, že některé původní plány počítaly s dokonce padesáti miliardami eur.
 
Německý ministr vnitra naznačil, že počet uprchlíků do země se snížil natolik, že Německo možná ukončí mimořádné hraniční kontroly už v polovině května. V rozhovoru pro rakouskou televizi Thomas de Maiziere uvedl, že zatímco ještě loni přes rakousko-německou hranici přecházely denně tisíce běženců, během letošního března jich bylo za den 140. Přísnější ostrahou hranic Rakouska se podle portálu Deutsche Welle podařilo uzavřít takzvanou Balkánskou cestu z Řecka do bohatých západoevropských zemí jako Německo nebo Švédsko, kam v loňském roce dorazilo přes milion uprchlíků.
 
V předběžných amerických volbách, které mají rozhodnout o nominacích do Bílého domu, porazil ve státě Wisconsin republikán Ted Cruz miliardáře Donalda Trumpa, zatímco v demokratickém táboře zvítězil kandidát Bernie Sanders nad bývalou ministryní zahraničí Hillary Clintonovou, uvádí americký deník USA Today.
 
Ruský prezident Vladimir Putin oznámil plány na založení jednotek Národní gardy, která převezme roli dosavadních policejních jednotek OMON, které zasahují například proti demonstrantům a jednotek rychlého nasazení SOBR. Hlavním úkolem nového sboru má podle prezidenta být boj s organizovaným zločinem a terorismem, uvádí moskevský deník The Moscow Times.
 
Povstalecké jednotky v Sýrii sestřelily podle agentury Reuters během měsíce už druhé letadlo syrské armády. Asadova armáda potvrdila, že v oblasti Aleppa byl jeden letoun sestřelen protiletadlovou střelou. Povstalci uvádějí, že vojenského pilota stíhačky zajali členové Fronty Al Nusrá, která je napojená na Al- Kajdu.
 
Dvěma anglickým dívkám ve věku 13 a 14 let hrozí doživotí. Studentky, které umučily k smrti devětatřicetiletou alkoholičku v hrabství Durham se s  Angelou Wrightsonovou fotily na mobilní telefon a  kopaly jí do obličeje, i když je prosila, aby ji ušetřily. Podle vyšetřovatelů mělo mrtvé tělo nalezené oběti více než sto podlitin a dalších známek násilí připomíná londýnský deník The Times.
 
Čína začala na jednom ze sporných umělých ostrovů v Jihočínském moři provozovat vlastní maják. Agentura Reuters cituje čínskou státní agenturu, podle níž pětapadesátimetrový maják, který se stavěl na ostrově Subi od loňského října, už je v provozu. Stojí na jednom z ostrovů, na které Čína naváží písek a zeminu a upravuje jej na letiště nebo základny, přestože z hlediska mezinárodního práva není jasné, komu patří. Územní nároky si na tyto bývalé útesy činí také Filipíny, Vietnam, Malajsie nebo Tchajwan. Strategicky důležitou oblastí propluje podle agentury ročně zboží za pět biliard dolarů.

 

 

Zdroj: Zet

Zahr. tisk: Německo by mohlo ukončit hraniční kontroly dříve; islandský premiér podal demisi Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.