reklama

Zahr. tisk: Obama chce v Británii rozmluvit voličům odchod z EU; zemřela legenda pop music

Světová média píší 22. dubna o tom, že americký prezident Barack Obama navštívil Velkou Británii. Hodlá zde oslovit voliče a rozmluvil jim odchod z Evropské unie. Zahraniční média také informují o tom, že zemřel držitel sedmi hudebních cen Grammy, skladatel, zpěvák a kytarista Prince. Podle policie nalezen ve výtahu svých nahrávacích studií. Příčina jeho smrti se dosud vyšetřuje.

Mohlo by vás zajímat

Americký prezident Barack Obama přicestoval do Británie, aby dnes premiéru Davidu Cameronovi pomohl oslovit britské voliče a rozmluvil jim odchod z Evropské unie. Londýnský deník The Times uvádí, že Bílý dům chce Britům připomenout jejich klíčovou roli při podpoře starého kontinentu, který v minulé válce osvobozovali po boku armády Spojených států. Komentátoři označují chystaný Obamův projev za největší zahraniční intervenci před červnovým referendem.

 

Dnešní setkání mezi eurokomisařem pro rozšíření Evropské unie Johannesem Hayem, třemi europoslanci a maekdonskými politiky ve Vídni se nekoná, neboť zástupci hlavní opoziční strany v Makedonii odmítli vyjednávat. Brusel proto nyní zvažuje proti makedonským politikům sankce. Jak připomíná slovenský deník Pravda, krizi minulý týden vyvolal prezident Ďorge Ivanov, který omilostnil 56 lidí. Mezi nimi byl amnestován i bývalý premiér Nikola Gruevski, jehož opozice považuje za organizátora ilegálních odposlechů a zpronevěry.

 

V  Ankaře začíná soud se dvěma prominentními novináři a čtyřmi akademiky, kteří podepsali petici žádající svobodu slova v Turecku. Profesoři byli obžalování z šíření teroristické propagandy, žurnalisté ze špionáže. Jak podotýká německý portál Deutsche Welle, jejich deníky odhalily skandál týkající se tureckých tajných služeb. Ty pod záminkou humanitární pomoci pašovaly zbraně do Sýrie.

 

V americké Minnesotě zemřela ve věku 57 let legenda světové pop music, skladatel, zpěvák a kytarista Prince. Držitel sedmi hudebních cen Grammy a jednoho Oscara za nejlepší filmovou melodii byl podle policie nalezen ve výtahu svých nahrávacích studií Paisley Park. Ani přivolaným záchranářům se ho však podle Deutsche Welle nepodařilo oživit. Příčina jeho smrti se dosud vyšetřuje. Prince Rodgers Nelson, který za své kariéry nahrával a koncertoval pod  různými jmény, měl mezi pěti sty nejlepšími americkými deskami hned tři. Nejznámější je Purple Rain. K prvním kondolujícím umělcům patřili Princův spoluhráč Lenny Kravitz a Elton John.

 

Ruská armáda prohlásila, že ve starověké Palmyře už nejsou nastražené žádné nebezpečné miny. Když syrská armáda s podporou ruských náletů minulý měsíc v Sýrii osvobodila historické město Palmyra, ukázalo se, že spousta starověkých památek vyhodili džihádisté Islámského státu do povětří. Lokality v historickém centru zaminovali a teprve nyní ruští vojenští pyrotechnici oznámili, že se výbušniny podařilo zneškodnit. Podle portálu Deutsche Welle pokračují specialisté v kontrole obytných čtvrtí a letiště.

 

Evropští ministři vnitra se dohodli na legislativě pro vznik společné pobřežní a pohraniční stráže. Podle nizozemského státního tajemníka pro spravedlnost a migraci Klaase Dijkhoffa bude nyní o legislativě jednat nizozemské předsednictví s europarlamentem tak, aby samotná stráž vznikla ideálně ještě letos v létě. Jednotky budou kvůli migrační vlně hlídat zejména vnější hranici evropské osmadvacítky, píše slovenský deník Pravda.

 

Britský vládní plán, který slibuje přijmout až tři tisícovky dětských uprchlíků, kritizovali poslanci i humanitární organizace. Návrh představený kabinetem totiž neřeší osudy běženců v evropských uprchlických táborech a týká se pouze budoucích migrantů, kteří do Evropy ještě ani nedorazili. Jak upozorňuje britský deník The Independent, podobný dodatek k imigračnímu zákonu už přitom minulý měsíc schválila Sněmovna lordů.

 

Americká Federální zpravodajská služba FBI zaplatila za hackerský software, který odtajnil obsah teroristova telefonu, nejméně milion a tři sta tisíc dolarů. Úředníci odmítli uvést konkrétní částku, která jim pomohla odemknout mobil atentátníků ze San Bernardina, ani komu ji zaplatili. Ředitel FBI James Comey nicméně prohlásil, že to bylo více, než si vydělá před odchodem do penze, takže si novináři minimální částku vypočítali. Deník USA Today připomíná, že americké ministerstvo spravedlnosti se nejprve snažilo přimět k odkódování telefonu jeho výrobce, firmu Apple, potom se ale nechalo slyšet, že data získalo s pomocí třetí strany.

Zahr. tisk: Obama chce v Británii rozmluvit voličům odchod z EU; zemřela legenda pop music Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.