reklama

Zahr. tisk: Obama žádá kvůli uprchlíkům OSN o pomoc; Slovensko bude bojovat proti rasismu

Zahraniční média píší 13. ledna o tom, že americký prezident Barack Obama požádal o pomoc Organizaci spojených národů (OSN) při řešení přílivu migrantů prchajících do USA před násilím ve Střední Americe. Obama chce v zemích Latinské Ameriky zřídit uprchlická centra a nechat OSN rozhodovat také o udělení statusu uprchlíka. Světová média si také všímají, že slovenská vláda schválila akční plán boje proti rasismu, xenofobii a dalším formám intolerance. Dotýkat se bude oblasti vzdělávání a zpřístupňování objektivních informací.

Mohlo by vás zajímat

Íránské revoluční gardy po omluvě Spojených států propustily 10 zadržených amerických námořníků. Gardy ve svém prohlášení uvedly, že tak učinily na základě zjištění, že proniknutí námořníků do íránských vod bylo neúmyslné. Podle informací britského deníku The Guardian se dvě malá americká plavidla ztratila v úterý při plavbě z Kuvajtu do Bahrajnu. Jejich zadržení v Íránu vyvolalo obavy z opětovné eskalace napětí mezi Íránem a Spojenými státy. Tento týden by přitom měly být v rámci jaderných dohod zrušeny některé sankce proti Íránu. Nakonec se ale ukázalo, že plavidla se do íránských výsostných vod dostala v nouzi kvůli poruše jednoho ze člunů.

 

Turecké ministerstvo vnitra dnes oznámilo, že v souvislosti s bombovým útokem na istanbulském náměstí Sultanahmet bylo zadrženo celkem 9 lidí včetně tři občanů Ruska. Po včerejším výbuchu trhaviny na těle sebevražedného atentáníka zemřelo 11 lidí, převážně německých turistů. Turecký deník Hürriyet Daily News píše, že všechny zatčené osoby byli napojeny na teroristickou organizaci Islámský stát. V Turecku už bylo v rámci boje s Islámským státem a dalšími teroristickými organizacemi zatčeno více než 3 300 lidí.

 

Situace v syrském městě Madája je navzdory humanitární pomoci i nadále kritická, uvádí server francouzské rozhlasové stanice RFI. Ve městě, které je už půl roku v obležení syrské armády, žije 40 tisíc obyvatel bezprostředně ohrožených smrtí hladem. Vyjednávání OSN se syrskou vládou a dalšími ozbrojenými skupinami o evakuaci 400 osob, které potřebují neodkladnou zdravotní péči, jsou však složitá. Navíc se ukázalo, že konvoj 44 kamionů s potravinami, léky a přikrývkami nedokázal pokrýt základní potřeby všech obyvatel města a bude tak potřeba další pomoc.

 

Světová zdravotnická organizace dnes oznámí, že epidemie eboly v západní Africe skončila, všímá si francouzský deník Le Figaro. V pátek totiž uplyne 42 dní od doby, kdy byly zjištěny negativní výsledky testů na přítomnost viru u posledního pacienta v Libérii. Krvácivá horečka ebola je virové onemocnění napadající člověka a některé další primáty. S až devadesátiprocentní úmrtností představuje jednu nejnebezpečnějších infekčních nemocí. Poslední rozsáhlá epidemie eboly vypukla v roce 2013 v západoafrické Guineji a odtud se rozšířila do sousedních zemí včetně Libérie.

 

Prezident Spojených států Barack Obama požádal Organizaci spojených národů o pomoc při řešení přílivu migrantů prchajících do Spojených států před násilím ve Střední Americe. Aby zabránil nelegálnímu překračování jižní hranice Spojených států, navrhl americký prezident zřízení uprchlických center v zemích Latinské Ameriky. OSN by měla mimo jiné rozhodovat také o udělení statusu uprchlíka. Ministr zahraničí Spojených států John Kerry řekl, že USA mohou ročně přijmout maximálně 9 tisíc uprchlíků. Ostatní budou posíláni do jiných zemí, píše americký deník The New York Times.

 

Slovenská vláda schválila akční plán boje proti rasismu, xenofobii a dalším formám intolerance. Podle slovenského ministerstva vnitra jsou totiž názory veřejnosti ovlivněné stereotypy, předsudky a paušálním viděním celých rasových skupin. Systémová, preventivní a ochranná opatření by proto měla zasahovat zejména oblast vzdělávání a zpřístupňování objektivních informací. Podle slovenského deníku SME budou využity také projekty podpořené v rámci Operačního programu Lidské zdroje a Efektivní veřejná správa financovaného z evropských fondů.

Zahr. tisk: Obama žádá kvůli uprchlíkům OSN o pomoc; Slovensko bude bojovat proti rasismu Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.