reklama

Zahr. tisk: OSN ukončila spolupráci se Šarapovovou; USA jsou zaskočeny Putinovým rozhodnutím

Světová média dne 16. března píší o tom, že Organizace Spojených národů ukončila spolupráci s tenistkou Mariou Šarapovovou. Důvodem je skandál s pozitivním testem na zakázanou látku meldonium. Média si dále všímají toho, že Spojené státy americké jsou překvapeny krokem ruského prezidenta Vladimira Putina, který oznámil stažení části ruských letadel ze Sýrie. To by mohlo být přitom konstruktivním krokem při jednáních o trvalém příměří.

Mohlo by vás zajímat

Nejméně 16 lidí zemřelo a dalších 30 bylo zraněno při bombovém útoku na autobus s pákistánskými vládními zaměstnanci v Péšávaru, píše britský deník The Guardian. Podle policie byly výbušniny ukryté v bedně na nářadí uvnitř autobusu a byly odpáleny dálkově. K útoku se zatím nepřihlásila žádná teroristická organizace. V okolí Péšávaru a v blízkosti Afghánistánu nicméně operují četné radikální islamistické skupiny.

 

„Putinovo syrské překvapení“ je titulek článku v dnešním vydání The New York Times. Stažení části ruských letadel ze Sýrie by mohlo být konstruktivním krokem při jednáních o trvalém míru. Spojené státy byly načasováním Putinova oznámení zaskočeny a domnívají se, že není jisté, zda jde o skutečné zastavení všech ruských náletů v Sýrii nebo jen jejich omezení. Ruská základna v Tartusu na syrském pobřeží totiž zůstane otevřená. Intervence v Sýrii donutila Spojené státy, aby Rusko považovaly za partnera při řešení situace v Sýrii, a ukázala ruskou vojenskou sílu, míní The New York Times.

 

Belgický premiér Charles Michel v deníku Le Soir uvedl, že policejní operace související s vyšetřováním loňských listopadových teroristických útoků v Paříži budou pokračovat i v dalších dnech. Policii podle něj v bruselské čtvrti Forest silný ozbrojený odpor zaskočil. Charles Michel připomněl, že hrozba terorismu je stále přítomna, avšak vyzval obyvatele Belgie k zachování klidu.

 

Deset íránských migrantů z uprchlického tábora ve francouzském Calais zahájilo protestní hladovku proti likvidaci části tábora již před dvěma týdny, všímá si zpravodajský server francouzské rozhlasové stanice RFI. Rušení takzvané „džungle“ však přesto pokračuje. Íránci, kteří se chtějí usadit ve Velké Británii, kde žijí jejich příbuzní, se proto rozhodli oslovit britské úřady. Požadují otevření britské kanceláře přímo v Calais, aby mohly být posouzeny jejich žádost o azyl ve Spojeném království. Francouzské úřady tvrdí, že jejich dokumentace byla již postoupena britské straně.

 

Organizace spojených národů (OSN) pozastavila spolupráci s ruskou tenistkou Mariou Šarapovovou, která čelí skandálu s pozitivním testem na zakázanou látku meldonium. Podle zpravodajského serveru CNN Šarapovová nebude moci pokračovat ve své funkci velvyslankyně dobré vůle v rámci rozvojového programu OSN, dokud nebude vyšetřování ukončeno. Devětadvacetiletá tenisová hvězda spolupracovala zejména na programu, jehož cílem je vymýcení chudoby a nerovnosti, téměř deset let. Program byl zaměřen především na pomoc obětem černobylské jaderné katastrofy z roku 1986.

 

Rusko se chystá prodat ropnou společnost Rosnefť, která je největším producentem ropy v zemi, všímá si slovenský deník Pravda. O záměru dnes informoval ruský ministr energetiky Alexej Uljukajev s tím, že o podmínkách možné privatizace a výběru poradců se v současnosti vedou diskuse. Na základě současné tržní hodnoty by Rusko, které je pod tlakem nízkých cen ropy a západních sankcí, z prodeje ropných společností mohlo utržit 433 miliard rublů. V nabídce jsou i akcie společnosti Bašnefť nebo producenta diamantů Alrosa a státní banky VTB, píše Pravda.

 

Francouzský deník Le Figaro informuje o tom, že míra nezaměstnanosti ve Velké Británii činila koncem letošního ledna 5,1 % a je tedy stabilní, a zároveň nejnižší za posledních deset let. Údaje dnes zveřejnil Úřad pro národní statistiku. V době od loňského listopadu do konce letošního ledna bylo v Británii evidováno 1,68 miliónu žadatelů o zaměstnání. To je o necelých 200 tisíc méně než ve stejné době předešlého roku. Počet pracujících lidí ve Spojeném království je 31,42 miliónů.

 

 

Zdroj: Zet

Zahr. tisk: OSN ukončila spolupráci se Šarapovovou; USA jsou zaskočeny Putinovým rozhodnutím Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.