reklama

Zahr. tisk: Panama Papers mají podle Moskvy destabilizovat situaci v Rusku

Světová média dne 5. dubna informují o prohlášení mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova, podle kterého zveřejněné informace o ruském prezidentovi Vladimiru Putinovi ve spojitosti s offshorovými společnostmi, mají destabilizovat situaci v Rusku. Peskov ale tvrdí, že jde o nepodložené informace, u kterých chybí důkazy.

Mohlo by vás zajímat

Co je vlastně překvapující na aféře Panama Papers? Ptá se slovenský deník SME. Podobné informace mají potenciál otřást politikou či způsobit vyšetřování pouze v takových společnostech, kde vládne demokracie. Gigantismus rozsahu uniklých informací vyráží dech, ale jestli poté, až se zklidní prvotní šok, budou účinky na svět politiky a financí podobné či srovnatelné, o tom lze jen pochybovat. Ke zhodnocení toho, jaký kráter v globálním měřítku aféra Panama Papers vyhloubila, by výrazně pomohl přehled týkající se oněch 140 hlav států, ministrů, či volených zástupců z 50 zemí světa, které inzeruje webová stránka ICIJ. Putin, Porošenko, Asad, Mubarak, členové čínského politbyra, islandský premiér (a další) zajisté mají zvučná příjmení, avšak – s výjimkou toho posledního – výskyt těchto jmen v dotčených dokumentech není překvapivý, konstatuje slovenský list.

 

Podle včerejšího vyjádření kremelského mluvčího Dmitrije Peskova zveřejňují investigativní novináři informace spojující ruského prezidenta Vladimira Putina s offshorovými společnostmi za účelem destabilizace situace v Rusku, informuje ruský deník Moscow Times. Podle Kremlu se však jedná o zcela zbytečný pokus o destabilizaci země a je nepravděpodobné, že by měl na Rusko jakékoliv negativní dopady, protože chybí důkazy.

 

Z boje proti offshorovým společnostem profitují zejména Spojené státy americké, míní rakouský deník Der Standard. Dokumenty, které jsou součástí masivního úniku tajných informací, vykazují souvislost s dvanácti bývalými či současnými hlavami států a dalšími 128 politiky, či s jejich okolím. Objem uniklých dat bude pravděpodobně ještě mnoho týdnů a měsíců zaneprázdňovat nejrůznější úřady vyšetřování. A to je dobře, protože ten, kdo ukrývá peníze v offshorových společnostech, má zpravidla co skrývat, konstatuje rakouský Der Standard.

 

Daňové ráje nepotřebují reformu – měly by být postaveny mimo zákon, píše britský deník The Guardian. V současné aféře Panama Papers nejde o středoamerický stát. Jedná se o letmý pohled panamskou klíčovou dírkou na orgie daňových úniků, praní špinavých peněz a kleptokracie, které pořádají světové daňové ráje, a to v rámci zákonného finančního plánování. Sedm let poté, kdy se světoví vůdci sešli na summitu G20 v Londýně, kde se zavázali skoncovat se zneužíváním daňových rájů, je v souvislosti s Panama Papers více než jasné, že tento cíl je prozatím v nedohlednu, konstatuje britský The Guardian.

 

Den po propuknutí aféry Panama Papers se před budovou islandského parlamentu v Reykjavíku sešlo několik tisíc protestujících, všímá si americký deník USA Today. Podle islandské policie se jednalo o jedno z největších shromáždění, které se v Reykjavíku v poslední době konaly. Islandský premiér čelí možnému hlasování o nedůvěře, a to v souvislosti s obviněními, že úmyslně ukryl velké jmění v problematických islandských bankách, a to v rámci komplikovaného podvodného komplotu, který zahrnoval i jeho manželku. Islandský premiér však jakékoliv pochybení odmítá a před parlamentem prohlásil, že odstupovat nehodlá, informuje americký USA Today.

 

 

Zdroj: Zet

Zahr. tisk: Panama Papers mají podle Moskvy destabilizovat situaci v Rusku Foto: Shutterstock

reklama

Další články

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.