reklama

Zahr. tisk: Polský strach o svobodu slova; každý nový běženec musí být navrácen do Turecka

Světová média dne 29. ledna píší o tom, že polská opozice vyhraňující se proti nové polské vládě strany Práva a spravedlnost demonstruje v ulicích. Levicoví aktivisté společně s intelektuály totiž mají strach o svobodu slova. Média si dále všímají návrhu německé vlády, která chce, aby každý uprchlík, který se dostane přes Egejské moře k řeckým břehům, byl okamžitě vrácen do Turecka.

Mohlo by vás zajímat

Německá vláda ostatním evropským zemím navrhuje, aby každý běženec, který se do Řecka dostane přes Egejské moře, byl okamžitě vrácen do Turecka. Výměnou za tuto dohodu by byly státy Evropské unie ochotné přijmout až čtvrt milionu běženců z uprchlických táborů na území Turecka. Pokud se zúčastněné země na tomto postupu dohodnou, začnou trajekty vracet všechny běžence z ostrovů Lesbos i Kos, píše londýnský deník The Times.
 
Přestože se Donald Trump včerejší debaty republikánských kandidátů na amerického prezidenta osobně neúčastnil, jako téma jí dominoval, píše portál Deutsche Welle. Vedle sedmi kandidátů, které v americkém státě Iowa hostila společnost Fox News, vystoupil miliardář Trump na konkurenční soukromé akci nedaleko. Společné debaty se odmítl zúčastnit s tím, protože Fox News nechala diskusi moderovat novinářku, se kterou Trump nemá dobré zkušenosti.
 
Týdeník Der Spiegel si všímá polské opozice, která se vyhraňuje proti nové polské vládě strany Práva a spravedlnost. Mezi levicovými aktivisty a intelektuály, kteří se scházejí v ulicích, jsou zejména lidé, kteří mají strach o svobodu slova. Jejich desetitisícové demonstrace jsou problém pro zakladatele strany Právo a spravedlnost Jaroslawa Kaczynského, který tvrdí, že směr, kterým se podle Spiegelu vydal po vzoru Maďarska, zastupuje všechny složky polské společnosti.
 
Generál Jospeh Votel, který velí americkým speciálním jednotkám, požádal ministra obrany Ashe Cartera, aby přestal veřejnost informovat o činnosti jeho komand v Iráku. Učinil tak poté, kdy ministerstvo upozornilo na kontingent dvou set pozemních specialistů, který má bojovat proti Islámskému státu a rozepisovalo jeho zadání, upozorňuje bezpečnostní magazín The Foreign Policy.
 
„Když už jsme tak hloupí, že jsme si přistěhovalce pustili do země, měli bychom se k nim alespoň chovat jako k lidem,“ píše komentátor britského Spectatoru. Kritizuje liberály a stoupence labouristického předsedy Jeremyho Corbyna, jejichž otevřenou náruč běžencům nepovažuje za upřímnou. Těm, kdo uprchlíky vítají, jde prý především o jejich vlastní dobrý pocit a nejsou schopni domyslet důsledky. Autor zároveň kritizuje postup Švýcarska a Dánska, které příchozím odebírají peníze a šperky.
 
Americké softwarové firmě Microsoft klesl ve druhém čtvrtletí loňského roku čistý zisk o téměř patnáct procent na pět miliard dolarů. Tržby Microsoftu klesly za stejné období zhruba o desetinu. Slovenský deník Pravda vysvětluje propad silným dolarem, ale také nižší poptávkou po počítačích s operačním systémem Windows.

 

 

Zdroj. Zet

Zahr. tisk: Polský strach o svobodu slova; každý nový běženec musí být navrácen do Turecka Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.