reklama

Zahr. tisk: Rusko rozšiřuje svůj jaderný arzenál; za odhalením Panama Papers stojí rok práce

Zahraniční média si všímají, že Rusko rozšiřuje svůj jaderný arzenál. Porušuje tak dohodu START z roku 2011, podle které se země zavázala počet svých jaderných hlavic do února 2018 snížit. Světová média dále informují o tom, že na odhalení Panama Papers pracovali novináři z mnoha zemí více než rok. Dokumenty poukazují na daňové úniky a praní špinavých peněz desítek světových politiků.

Mohlo by vás zajímat

Francouzský prezident François Hollande slíbil důkladné vyšetření aféry úniku dokumentů označovaných jako „Panama Papers“. Skandál podle francouzského deníku Le Figaro poukázal na systém fiktivních společností sídlících v daňových rájích, aby se vyhnuly daňovým úřadům ve vlastních zemích. Evropská komise tvrdí, že tyto podvody podporuje třicet států. Většina netransparentních daňových rájů se nachází v Karibiku a v Antilách, v Oceánii, některé i v Evropě.

 

Na odhalení Panama Papers pracovali novináři z mnoha zemí více než rok, upozorňuje slovenský deník Pravda. Obrovské množství informací o fungování firem v daňových rájích uniklo díky anonymnímu zdroji z panamské právnické kanceláře Mossack Fonseca. Informace, k níž se jako první dostal německý list Süddeutsche Zeitung, se v médiích objevila poprvé v neděli večer. Podle Pravdy jde v tomto případě o tisíckrát větší objem dat než v případě úniku diplomatických depeší zveřejněných serverem Wikileak v roce 2010.

 

Ode dneška Řecko na základě kontroverzní dohody Evropské unie a Turecka odváží do Turecka běžence, kterým nebyl udělen azyl, všímá si americký deník USA Today. Cílem opatření je snížení počtu migrantů v Evropě. Hraniční agentura Evropské unie Frontex uvedla, že z ostrova Lesbos odjely do tureckých přístavů dva trajekty se 135 běženci. Tento plán kritizují zejména organizace pro lidská práva. Podle nich totiž Turecko, ve kterém již nyní žije 2,7 miliónu uprchlíků, se o tyto lidi nemůže adekvátně postarat, a proto nemůže být považováno za bezpečnou třetí zemi.

 

Podle ruského deníku The Moscow Times Rusko i nadále rozšiřuje svůj jaderný arzenál, přestože podle dohody START uzavřené se Spojenými státy v roce 2011 se zavázalo počet svých jaderných hlavic do února 2018 snížit. Spojené státy svou část dohody plní. Nejvíce hlavic Rusko přidalo během posledního roku. Americké ministerstvo zahraničí minulý týden Rusko obvinilo z nedodržování hned několika dohod uzavřených po skončení studené války.

 

Ve španělských věznicích je v rámci programu prevence radikalizace vyšetřováno 223 lidí, informuje španělský deník El País. Jedním z vůdců teroristické buňky, která fungovala až do června 2013 v Ceutě a posílala džihádisty do Sýrie a Iráku, byl totiž jeden z vězňů. Muž byl odsouzen na 12 let vězení za nábor bojovníků takzvaného Islámského státu. Španělská policie zjistila, že ze Španělska bylo vysláno nejméně šest džihádistů, kteří zemřeli při sebevražedných útocích a zabili desítky lidí.

 

Podniky omezují výdaje kvůli obavě z vystoupení Velké Británie z Evropské unie, uvádí britský deník The Times s odvoláním na informace společnosti Deloite, podle kterých investice velkých britských firem výrazně poklesly. Takzvaný brexit, o němž budou Britové hlasovat letos v červnu, je dokonce považován za největší podnikatelskou hrozbu a zastiňuje problémy dlouhodobějšího charakteru, jakými jsou například slabá poptávka v eurozóně, pomalý ekonomický růst ve Velké Británii nebo rostoucí úrokové sazby.

 

V souvislosti s listopadovými teroristickými útoky v Paříži a blížícím se fotbalovým šampionátem Euro 2016 Francie zavede nová bezpečnostní opatření ve vlacích a na nádražích. Bezpečnostní agenti francouzské dráhy SNCF se budou moci ve vlacích pohybovat ozbrojení i v civilu. Doposud totiž měli obzrojení agenti na sobě vždy uniformu. Opatření umožňuje francouzský zákon o bezpečnosti dopravy, který je platný od konce března, upřesňuje portál francouzské rozhlasové stanice RFI.

Zahr. tisk: Rusko rozšiřuje svůj jaderný arzenál; za odhalením Panama Papers stojí rok práce Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.