reklama

Zahr. tisk: Rusko zakázalo dovoz soli ze Západu; summit EU musí přinést obrat v migrační krizi

Světová média píší 14. září o tom, že Rusko přidalo na seznam embargovaného potravinového zboží ze západních zemí i jedlou sůl. Opatření bude platit od prvního listopadu. Zahraniční média se dále věnují summitu Evropské unie, který se koná v pátek v Bratislavě. Zasedání musí podle předsedy Evropské rady Donalda Tuska představovat zásadní bod obratu v evropské migrační krizi.

Mohlo by vás zajímat

Summit Evropské unie, který se koná v pátek v Bratislavě, musí podle předsedy Evropské rady Donalda Tuska představovat zásadní bod obratu v evropské migrační krizi. Absence rychlé reakce a jednotné evropské strategie vůči běžencům oslabily podle Tuska důvěru občanů v národní vlády i evropské instituce. Je třeba ukázat, že Evropa je schopná je uchránit před opakováním loňského chaosu. Ve zvláštním dopise, který rozeslal účastníkům schůzky, Tusk kritizoval Brexit a vyjádřil naději, že slovenský summit připraví také předpoklady pro další boj s terorismem, volný obchod a zvýšení zaměstnanosti, uvádí slovenský deník Pravda.

 

Rusko zakázalo dovoz soli ze Západu. Kreml v tiskovém prohlášení oznámil, že od 1. listopadu se na seznam embargovaného potravinového zboží ze západních zemí přidá k ovoci, zelenině, masu, rybám a mléčným výrobkům také jedlá sůl. Bojkot, který reaguje na západní sankce proti Moskvě, vyvolané obsazením ukrajinského Krymu, má podle letošního Putinova dekretu trvat do konce roku 2017. Sankce vážně poškozují ruské spotřebitele, kterým ceny potravin za uplynulé dva roky vzrostly o 30 procent, uvádí deník The Moscow Times.

 

Během prvních čtyřiadvaceti hodin příměří v Sýrii došlo jen k třiadvaceti menším incidentům, monitoruje ruská vláda. Klid zbraní, které vyjednala Moskva s Washingtonem, má především umožnit přístup humanitární pomoci do okupovaného Aleppa. Zároveň se ukončilo syrské ostřelování opozičních skupin a umožní se vícestranné jednání o ukončení pětileté občanské války, ve které zahynulo víc než čtvrt milionu lidí. Syrská armáda prohlásila, že omezení dohodnutá příměřím bude respektovat jeden týden, Rusko a Spojené státy můžou pokračovat v náletech na společné nepřítele z řad džihádistů, upozorňuje zpravodajský portál německého rozhlasu Deutsche Welle.

 

Nová iniciativa Severoatlantické alliance má bojovat proti džihádistům v oblasti Středozemního moře. Podle týdeníku Der Spiegel se v operaci Ochránce moří má výrazně angažovat i německá armáda, která na lodě vyšle víc než 600 vojáků. Námořní jednotky aliance mají ve Středomoří pomáhat evropským pohraničníkům Frontexu a bojovat proti pašerákům lidí. Rozsah německé účasti má dnes v Berlíně ještě schválit zvláštní zasedání vlády. Celá vojenská operace se plánuje do konce příštího roku.

 

Americký prezident Barack Obama se přidal ke kampani tábora Demokratů proti republikánskému kandidátovi na příštího prezidenta, Donaldu Trumpovi. Během projevu ve Filadelfii kritizoval Obama především Trumpův předstíraný zájem o problémy pracujících lidí, které ve své kampani oslovuje. Současný prezident poukázal na to, že za svých sedmdesát let života se newyorský miliardář obyčejným lidem především vyhýbal a nikdy by je nepustil na svá golfová hřiště. Obama se momentálně postavil do čela kampaně, když kandidátku Hillary Clintonovou postihl zápal plic, upozorňuje agentura Reuters.

 

Zdravotní stav bývalého izraelského prezidenta Šimona Peréze je vážný. Podle britského deníku The Guardian utrpěl včera vážnou mozkovou příhodu, byl převezen do nemocnice a během středy by měl podstoupit vyšetření mozku pomocí počítačové tomografie. Třiadevadesátiletý držitel Nobelovy ceny míru je v nemocnici nedaleko Tel Avivu udržován v umělém spánku.

 

Bývalý britský premiér David Cameron, který tento týden odstoupil I z poslanecké funkce v Dolní sněmovně, je zodpovědný za nárůst teroristických útoků v severní Africe. Podle parlamentní vyšetřovací komise zahraničního výboru, který posuzuje britské zásahy v Libyi, je za zbabrané intervence po pádu Muamara Káddáfího zodpovědný právě bývalý britský premiér Cameron. Nedomyšlené zásahy Británie podle komise způsobily, že se v regionu aktivizovali teroristé Islámského státu. Ekonomický kolaps, který následoval po odstranění Káddáfího režimu, ukazuje na nedostatek politické strategie, cituje z parlamentní zprávy britský deník Telegraph.

 

 

 

Zahr. tisk: Rusko zakázalo dovoz soli ze Západu; summit EU musí přinést obrat v migrační krizi Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.