reklama

Zahr. tisk: USA a Rusko se blíží dohodě o Ukrajině; Obama slíbil Evropě peníze na uprchlíky

Zahraniční média si 22. ledna všímají toho, že americký prezident Barack Obama slíbil německé kancléřce Angele Merkelové zásadní finanční pomoc při přijímání dalších běženců v Evropě. Oba se také telefonicky dohodli na společném postupu při řešení syrské krize. Světová média se dále domnívají, že Rusko a Spojené státy se blíží nové dohodě ohledně Ukrajiny. Signálem kompromisu má být přítomnost jednoho z nejtajemnějších vyjednavačů ruského prezidenta, kterým je Vladislav Surkov.

Mohlo by vás zajímat

Němečtí zpravodajové objevili v severním Iráku německé pistole a pušky, které měly být původně použity v boji proti Islámskému státu. Namísto toho je zřejmě kurdští bojovníci, kteří po několik měsíců nedostali vyplacený žold, prodali na trhu. Podle německého portálu Deutsche Welle se jedná minimálně o několik útočných pušek G3 a jednu pistoli P1, které měly v kovovém plášti ze zbrojovky vyrytou zkratku BW jako Bundeswehr. Zbraně objevené v iráckém Erbílu byly tedy vyrobené pro německou armádu a pocházejí z kontroverzních dodávek kurdským pešmergům.

 

Všechny britské noviny dnes referují o oficiální vyšetřovací zprávě týkající se nájemné vraždy bývalého agenta ruské KGB Alexandra Litviněnka, kterou měl schválit i ruský prezident Vladimir Putin. Deník The Independent však uvádí, že důvodem vraždy z roku 2006 v Londýně mohl být i Litviněnkův článek o pedofilních sklonech ruského prezidenta. Text článku vyšel na webové stránce čečenské tiskové agentury Čečenpress několik měsíců před Litviněnkovou smrtí. Agent v něm jako důkaz Putinových pedofilních sklonů uváděl svědectví, jak ruský prezident nedaleko Kremlu líbal jednoho předškoláka vkleče na břicho. Litviněnko v článku tvrdil, že ruští špioni mají k dispozici i videonahrávky, na kterých má Putin s nezletilými chlapci pohlavní styk. Slovenský deník SME upozorňuje, že oba Rusové podezřelí z agentovy vraždy - Alexander Lugovoj aj Dmitrij Kovtun – se Britům smějí z ruského bezpečí, protože jsou přesvědčeni, že je Moskva nevydá.

 

Po setkání ředitelky Mezinárodního měnového fondu s řeckým premiérem Alexisem Tsiprasem v Davosu bude MMF po Evropské unii požadovat odepsání některých řeckých dluhů. Christine Lagardeová na Mezinárodním ekonomickém fóru ve Švýcarsku řekla, že další podpora řeckých reforem ze strany Mezinárodního měnového fondu vyžaduje změnu řeckého penzijního systému, který momentálně dosahuje finančního objemu ve výši 10 procent ročního HDP Řecka. Některé splátkové zátěže požadované Evropskou unií, by se ovšem podle Lagardeové měly v dalším kole půjček snížit. Britský deník The Guardian upozorňuje, že v Řecku je v současnosti dvakrát vyšší nezaměstnanost než je průměr Evropské unie.

 

Před londýnskou konferencí o pomoci Sýrii přislíbil americký prezident Barack Obama německé kancléřce Angele Merkelové zásadní finanční pomoc při přijímání dalších běženců v Evropě. Německý portál Deutsche Welle upozorňuje, že oba státníci se včera po telefonu dohodli na společném postupu, kterým je politické řešení syrské krize. Donátorská konference pro Sýrii se bude konat v Londýně příští týden.

 

Rusko a Spojené státy se po dvouletém sporu blíží nové dohodě ohledně Ukrajiny, tvrdí ruský deník The Moscow Times. Signálem kompromisu má být přítomnost jednoho z nejtajemnějších vyjednavačů ruského prezidenta Putina, kterým je Vladislav Surkov, specialista na oblast Donbasu s mandátem vyjednávat taktická rozhodnutí Moskvy. Analytici upozorňují, že Surkovovým úkolem je zprostředkovat zmírnění západních sankcí, které spolu s klesajícími cenami ropy vážně poškodily stav ruské ekonomiky.

 

Do Evropy dorazil první americký tanker odbavený po prosincovém zrušení zákazu exportu ropy ze Spojených států, píše deník Pravda s odkazem na deník The Financial Times. Navzdory klesajícím cenám Američané před třemi týdny odbavili zásilku lehké ropy z břidlice, kterou rafinerie ve Spojených státech nejsou připravené zpracovat.  Po tankeru, který kotví nedaleko francouzského Marseille, připluje v nejbližších dnech další zásilka ropy do Rotterdamu.

 

Německá automobilka Volkswagen odmítla požadavky Evropské komise na to, aby poskytla evropským klientům stejné odškodnění jaké slíbila motoristům ve Spojených státech. Koncern, který čelí skandálu kvůli podvodům při měření emisí, k tomu podle agentury Reuters nevidí důvod. Odškodnění v USA firma podle jejího vyjádření poskytuje proto, že se s tamními úřady zatím nedohodla na tom, jak opravit vozidla, kterých se skandál týká.

 

Podle amerického miliardáře a filantropa George Sorose podporují republikánští kandidáti na amerického prezidenta islámské fundamentalisty v boji proti Západu. Donald Trump i Ted Cruz svou vyhrocenou rétorikou podle Sorose, citovaného deníkem The Guardian, podporují Islámský stát k další nenávisti a útokům. Soros to řekl ve svém projevu na Světovém ekonomickém fóru ve švýcarském Davosu.

 

Jestli budou lidé vyhazovat umělé hmoty do moře dál stejným tempem, bude v roce 2050 v oceánech stejné množství plastů jako ryb. Už v roce 2025 očekávají odborníci v mořích poměr plasty-ryby jedna ku třem. Lidská civilizace momentálně znečišťuje moře osmi miliony tun plastů denně. Devadesát pět procent plastů se přitom před vyhozením používá pouze jednorázově. Odstrašující statistiku publikoval portál Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda.

Zahr. tisk: USA a Rusko se blíží dohodě o Ukrajině; Obama slíbil Evropě peníze na uprchlíky Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Hračky s tematikou Star Wars vynášejí miliardy

    Byznys ·

    Tržby z prodeje hraček s tematikou Hvězdných válek dosáhly loni ve Spojených státech více než 700 milionů dolarů (17,4 miliardy korun). Staly se tak nejoblíbenějším zb…

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.