reklama

Zahr. tisk: Útoky ve Francii byly jen zkouškou na větší akce; papež František k migrační krizi

Světová média 12. ledna uvádějí, že podle francouzských protiteroristických expertů byly pařížské útoky v roce 2015 jen zkouškou na mnohem větší akce chystané na letošní rok. Evropu podle nich čekají koordinované teroristické útoky ve stejný den na mnoha místech najednou. Zahraniční média si také všímají projevu papeže Františka, který vyzval světové lídry k tomu, aby v souvislosti s migrační krizí neupřednostňovali bezpečnostní zájmy před lidskou důstojností.

Mohlo by vás zajímat

Francouzští protiterorističtí experti se podle serveru France 24 domnívají, že dva velké teroristické útoky ve Francii v roce 2015 byly jen zkouškou na mnohem větší akce chystané na letošní rok. Evropa podle nich směřuje k vlastnímu jedenáctému září. Čekají ji koordinované a profesionálně provedené útoky ve stejný den na mnoha místech Evropy najednou. Listopadové útoky z Paříže byly z pohledu teroristů plné řady taktických chyb, ze kterých se poučí, uvádějí experti. Zejména mladí lidé se tak musí naučit s hrozbou terorismu žít a nesmí začít panikařit a propadat beznaději. Právě to totiž teroristé chtějí.
 
Švédská policie čelí kritice kvůli tomu, že neinformovala veřejnost o sexuálním obtěžování žen a dívek na hudebním festivalu ve Stockholmu v letech 2014 a 2015. Švédský zpravodajský server The Local uvádí, že v posledních dvou letech bylo na festivalu navštěvovaném mládeží ve věku 12 až 17 let nahlášeno celkem 38 případů sexuálního obtěžování včetně dvou znásilnění. Policie podle The Local podezřívala z trestných činů mimo jiné i 50 afghánských uprchlíků, veřejnost se ale vše dozvěděla až nyní. Policie už přiznala chybu s tím, že měla veřejnost informovat včas.
 
Papež František podle deníku The Guardian vyzval světové lídry k tomu, aby v souvislosti s migrační krizí neupřednostňovali bezpečnostní zájmy před lidskou důstojností. Evropa má podle papeže prostředky na to, aby dokázala migrační vlnu absorbovat, aniž by byla ohrožena její kultura. Nyní se však naopak zdá, že Evropa ztrácí ducha humanismu, kterého vždy milovala a chránila, řekl podle listu The Guardian papež.
 
Organizace spojených národů podle Deutsche Welle požádala syrskou vládu o to, aby umožnila evakuaci několika set civilistů z obleženého města Madája. Do města, ve kterém lidé umírali hlady, včera dorazil konvoj s humanitární pomocí a léky. Zástupci OSN uvedli, že na místě jsou stovky lidí na pokraji smrti, kteří vyžadují lékařskou pomoc. OSN uvádí, že v Sýrii v současnosti žije 4,5 milionu lidí v obležených oblastech bez přístupu k potravinám a základnímu zboží. Město Madája bylo od zbytku světa odříznuté už půl roku.
 
Průměrná cena ruské ropy se loni propadla o téměř polovinu, píše deník The Moscow Times. Zatímco v roce 2014 se ruská ropa prodávala v průměru za 97,6 dolaru za barel, loni to bylo jen 51,2 dolaru, což představuje propad o 47,5 procenta. Ruský rozpočet pro rok 2016 počítá s průměrnou cenou ropy 50 dolarů za barel. Při ceně o 10 dolarů nižší by ruský rozpočet skončil ve schodku dosahujícím téměř 20 miliard dolarů. Současná cena suroviny je přitom v současnosti ještě nižší. Barel severomořské ropy Brent byl v pondělí na burzách k mání za 32,8 dolaru.
 
Americká televizní stanice Fox Business Network oznámila, že do následující televizní debaty republikánských kandidátů na příštího amerického prezidenta pozve pouze sedm lidí. Senátor za stát Kentucky Rand Paul a bývalá ředitelka společnosti Hewlett-Packard Carly Fiorinová se tak debaty nezúčastní, protože se v posledních předvolebních průzkumech, které televizní stanice zohledňuje, nedokázali dostat mezi šest kandidátů s nejvyššími preferencemi u voličů.
 
Slovenský deník SME si všímá toho, že sociální síť Facebook zablokovala stránku iniciativy Islám v ČR nechceme. Deník SME upozorňuje na to, že lídr této iniciativy a předseda hnutí Blok proti islámu Martin Konvička byl loni obviněn z podněcování k nenávisti. Důvodem byly jeho protimuslimské příspěvky právě na Facebooku.
Zahr. tisk: Útoky ve Francii byly jen zkouškou na větší akce; papež František k migrační krizi Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

  1. USA vyslaly bombardér nad Korejský poloostrov

    Společnost ·

    Americký bombardér B-52 dnes přeletěl nízko nad územím spojenecké Jižní Koreje. Šlo o demonstraci síly USA po středečním severokorejském jaderném testu, napsala agentu…

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.